Strona główna Poradnik Materiały termoizolacyjne ETS DOM - nowoczesny system budowy

ETS DOM - nowoczesny system budowy

Zbrojenie

ZbrojenieW szczególnych wypadkach (określonych w dokumentacji projektowej wykonywanego obiektu) należy stosować zbrojenie rdzenia betonowego. Zbrojenie poziome - o ile jest wymagane ze względów statycznych - układa się na przewiązkach w miejscach do tego przewidzianych. Zbrojenie pionowe i poziome ułożone wewnątrz elementów 5 szalunkowych wiąże się ze sobą w sposób tradycyjny zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi wykonywania robót zbrojeniowych. Godnym podkreślenia jest fakt, że w większości przypadków, dla budynków jednorodzinnych (poza nielicznymi wyjątkami takimi jak: wieńce, narożniki, nadproża oraz zbrojenie wokół otworów drzwiowych i okiennych) nie ma potrzeby zbrojenia ścian. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy obiekt realizowany jest w rejonie szkód górniczych, lokowany jest na nienośnych podłożach lub specjalne przeznaczenie obiektu powoduje powstawanie obciążeń nietypowych dla normalnych elementów konstrukcyjnych, jakie występują w budynkach jednorodzinnych. Jedynymi uprawnionymi osobami, które decydują o ilości zbrojenia są autorzy dokumentacji projektowych.

Betonowanie

ETS DOM BetonowanieElementy szalunkowe można betonować jednorazowo na wysokość jednej kondygnacji, ale nie wyżej niż 3 metry. Klasyczna metoda to betonowanie przy użyciu pompy. Winno ono być przeprowadzone przez wykwalifikowanych pracowników. Innym sposobem jest technika betonowania przy użyciu silosa. Stosuje się ją dla ścian o grubości min. 35 cm. Taki sposób betonowania realizowany jest bardzo często przez wykonawców niemieckich. Jeżeli wykonawca decyduje się na betonowania ręcznie przyjmuje się takie rozwiązanie jako prawidłowe jednak pod warunkiem, że jakość betonu odpowiadać będzie wymogom obowiązujących norm a betonowanie odbywać się będzie etapami na maksymalną wysokość 75 cm (to jest po trzy warstwy pustaków) z tym, że zawsze górna warstwa pustaków napełniana będzie betonem do połowy swej wysokości. W celu usprawnienia pracy Termo Organika proponuje stosowanie specjalnych blaszanych lejów, które chronią ząbki elementów przez zabrudzeniem betonem. NIEWIADOMSKI MATERIAŁY BUDOWLANE prowadzi sprzedaż lejów do betonowania ręcznego (można je obejrzeć na stronie internetowej).

ETS DOM Betonowanie                     ETS DOM Betonowanie                     ETS DOM Betonowanie

Do zagęszczania betonu nie wolno używać powszechnie stosowanych wibratorów. Zagęszczanie betonu ułożonego w szalunku z tworzywa piankowego powinno być realizowane poprzez:

  • sztychowanie świeżo ułożonego betonu przy pomocy żerdzi
  • opukiwanie zabetonowanych już elementów szalunkowych w sposób nie powodujący odkształceń wykonywanej ściany
Obie metody mają na celu maksymalne zagęszczenie układanej w ścianie mieszanki betonowej oraz wyeliminowanie możliwości powstawania jakichkolwiek kawern w rdzeniu ściany.

 

TECHNOLOGIE WYKAŃCZANIA

Do wykończenia zewnętrznego ścian najbardziej odpowiednie wydaje się zastosowanie tynków cienkowarstwowych zbrojonych siatką z włókna szklanego. Innym rozwiązaniem są tynki gipsowe wykonywane ręcznie lub lepiej maszynowo o grubości 10 – 12 mm. Tynki te układa się bezpośrednio na powierzchni pustaków styropianowych bez konieczności wcześniejszego, specjalnego przygotowania tych powierzchni. Instalacje elektryczne i wodno – kanalizacyjne układa się w wewnętrznej warstwie pustaków po uprzednim wycięciu w nich odpowiednich kanałów. Do wycinania można użyć odpowiednio przystosowanej lutownicy transformatorowej z rozbudowaną pętlą wykonaną z drutu. Przewody elektryczne należy układać w rurach karbowanych z PCV. Prace instalacyjne wykonuje się przed przyklejeniem arkuszy suchego tynku gipsowego. Przewody wentylacyjne i kanalizacyjne można prowadzić w kanałach wewnątrz pustaków montując je przed ułożeniem betonu.

Zamocowania dla obciążeń do 4,0 kg (np. obrazy, lustra, niewielkie ozdoby) można wykonywać w warstwie suchego tynku lub tynku używając wkrętów lub gwoździ stalowych wbijanych w arkusz suchego tynku lub tynku. Przy większych ciężarach należy używać odpowiedniej długości kołków rozporowych (lub dybli) i mocować je w monolitycznym rdzeniu betonowym ściany. I tak: kołek rozporowy o średnicy 8 mm i długości 150 mm, zakotwiony w rdzeniu betonowym na głębokość 100mm przenosi obciążenie 150 kg. Szafki kuchenne mocowane są przy pomocy dwóch kołków w związku z czym szafkę taką można obciążać 300 kg.

 

ETS DOM EkologiaEKOLOGIA

Technologia budowania w systemie ETS DOM jak i sam proces produkcji elementów tego systemu są bardzo przyjazne środowisku naturalnemu. Użycie pustaków styropianowych do budowy domu znacznie zmniejsza zużycie energii grzewczej co przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery. Fakt, że elementy na dom jednorodzinny można przetransportować jednym autem również nie jest bez znaczenia dla „ogólnej kwoty emisyjnej CO2” związanej z budową. Możliwość dokładnego wyliczenia potrzebnej ilości kształtek do wybudowania konkretnej konstrukcji minimalizuje ilość odpadów wywożonych z placu budowy. Brak konieczności budowy skomplikowanych rusztowań drewnianych zmniejsza zużycie drewna i minimalizuje ilość śmieci na placu budowy. Tworzywa na bazie styropianu są nieszkodliwe dla środowiska, roślin, zwierząt i ludzi. Nie rozpuszczają się w wodzie. Bardzo łatwo poddają się recyklingowi – tak w zakładach produkujących kształtki jak i u producentów surowca. Podczas procesu produkcyjnego nie są używane żadne substancje toksyczne. Przy odpowiednio zorganizowanym procesie produkcyjnym jest on bezodpadowy a to znaczy, że fabryka nie generuje żadnych pozostałości stałych! Nowoczesny park maszynowy i odpowiednie instalacje umożliwiają produkcję bez obciążania środowiska ściekami przemysłowymi. Czynniki te sprawiają, że społeczeństwa Europy Zachodniej - wyczulone na punkcie ekologii - bardzo chętnie sięgają po tą technologię. Hitem są domy niskoenergetyczne i domy pasywne budowane właśnie w technologii szalunku traconego przede wszystkim z powodu oszczędności na kosztach ogrzewania i emisji dwutlenku węgla w czasie wieloletniej eksploatacji. Kraje takie jak Wielka Brytania, Szwecja, Holandia już wprowadziły ulgi podatkowe dla budujących w ciepłym systemie szalunku traconego. Ponieważ limity emisji gazów cieplarnianych wprowadzono niedawno w całej Unii Europejskiej możemy się spodziewać, że już niedługo tego typu ulgi finansowe zostaną wprowadzone i w Polsce. Technologia stosowana w ETS DOM Termo Organiki wpisuje się w pojęcie zrównoważonego rozwoju – sustainable development.

Technologia ETS DOM uzyskała wszelkie wymagane polskimi przepisami Świadectwa Dopuszczenia do stosowania w budownictwie wydane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Państwowy Zakład Higieny a także przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej w Berlinie. Termo Organika Sp. z o.o. jest w stanie dostarczyć na rynek elementy styropianowe, które pozwolą na wzniesienie rocznie kilku tysięcy domów mieszkalnych. Dzięki łatwości montażu elementów i możliwości znacznego obniżenia kosztów budowy, a przede wszystkim zdolności uzyskania znacznych oszczędności na ogrzewaniu przez cały okres użytkowania budynku, system ETS DOM jest idealny zarówno dla inwestorów budujących samodzielnie jak i firm deweloperskich oraz wyspecjalizowanych firm budowlanych. Rosnące ceny paliw energetycznych, nieustannie zaostrzające się przepisy dotyczące ochrony środowiska i konieczność zmniejszania emisji spalin do atmosfery powodują, że ETS DOM jest interesującą ofertą na rynku budowlanym.

Dystrybutorem elementów ETS DOM została, w 2010r. firma NIEWIADOMSKI MATERIAŁY BUDOWLANE. Każdy projekt, który zostaje dostarczony jest wyceniany indywidualnie. Koszty dostawy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pokrywa dystrybutor.


Data publikacji: 2010-02-06
Strony: 1 2

Źródło: Anna Domagała - Zastępca Dyrektora ds. Systemów Budowlanych firmy Termo Organika Sp. z o.o.


Partnerzy