Strona główna Poradnik Materiały termoizolacyjne ETS DOM - nowoczesny system budowy

ETS DOM - nowoczesny system budowy

Termo Organika Sp. z o.o. od kilkunastu lat dostarcza na polski rynek budowlany płyty izolacyjne ze styropianu o najwyższych parametrach użytkowych a od niedawna oferuje również do sprzedaży elementy na bazie styropianu do budowy domów w systemie ICF. Insulating Concrete Forms to tak zwany system szalunku traconego. System ICF znany jest od kilkudziesięciu lat w krajach Europy Zachodniej, Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, a od ponad dwudziestu lat także w Polsce.
 

Firma intensywnie poszukuje nowoczesnych rozwiązań, dających najbardziej użyteczne produkty wysokiej jakości. Dzięki innowacyjności i modyfikacjom oraz zmianie technologii Termo Organika uzyskała produkty, odpowiadający wymaganiom klienta XXI wieku. Nowy produkt Termo Organiki to system budowy ETS DOM. ETS DOM to energooszczędny, trwały, szybki w budowie dom. Styropianowe elementy systemu ETS DOM pozwalają wybudować kompletny budynek o dowolnej funkcji architektonicznej. System zawiera elementy do budowy; fundamentów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz stropów. Nowością systemu ETS DOM na polskim rynku są elementy do budowy domu wykonane na bazie Neoporu – surowca firmy BASF, który firma kilka lat temu wprowadziła na rynek dociepleń w postaci płyt styropianowych PLATINUM i PLATINUM +. Srebrnoszare płyty odniosły sukces ze względu na wyjątkowe parametry izolacyjne. Zastosowanie tego materiału do produkcji styropianowych elementów ETS DOM podnosi klasę energetyczną budynku nimi wybudowanego.

ETS DOM standard           ETS DOM platinum           ETS DOM platinum plus                ETS DOM standard                                 ETS DOM platinum                              ETS DOM platinum plus

System ETS DOM to trzy podstawowe rodzaje ścian różniących się między sobą min.: grubością tworzywa piankowego jednej ze ścianek elementów szalunkowych, konstrukcją elementów oraz współczynnikiem przenikania ciepła U. System ETS DOM daje zatem możliwość wznoszenia ścian budynków w trzech różnych wariantach. Dla każdego z nich został wyliczony współczynnik przenikania ciepła U co obrazuje poniższa tabelka:

 

Współczynnik przenikania ciepła Uo

ETS DOM STANDARD

0,28 W/m2/K

ETS DOM PLATINUM

0,15 W/m2/K

ETS DOM PLATINUM PLUS

0,10 W/m2/K

 

ZASTOSOWANIE systemu ETS DOM

Używając elementów systemu ETS DOM można wykonywać zarówno piwnice częściowo oraz całkowicie zagłębione w ziemi jak i kondygnacje nadziemne. System ETS DOM można stosować w każdym rodzaju budownictwa:

  • budynki mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne
  • budynki gospodarcze, inwentarskie, warsztaty
  • obiekty magazynowe, chłodnie i przechowalnie
  • obiekty użyteczności publicznej: sklepy wielkopowierzchniowe, pawilony, szkoły szpitale itp.

WŁAŚCIWOŚCI

Właściwości fizyczne materiału

Gęstość tworzywa z jakiego wykonane są elementy systemu ETS DOM wynosi ok 30 kg/m3. Tworzywo w budowlanych kształtach ma więc około dwukrotnie większą gęstość od gęstości płyt styropianowych powszechnie stosowanych w budownictwie. Spieniony polistyren charakteryzuje również bardzo niska nasiąkliwość. Chłonność wody wynosi od 1,5% do max do 3,5. Tworzywo to przepuszcza natomiast powietrze wraz z zawartą w nim parą wodną. W przedziale temperatur od – 40ºC do + 90ºC spieniony polistyren nie zmienia swoich właściwości. W konsekwencji powyższego, czynniki atmosferyczne nie wpływają w sposób istotny na właściwości fizyczne i chemiczne tworzywa.

Właściwości biologiczne materiału

Elementy ETS DOM są zdrowe, nie posiadają żadnych wartości odżywczych dla mikroorganizmów oraz nie ulegają procesom gnicia. Nie wywołują pleśni, grzybów i bakterii oraz wilgoci. Nie starzeją się, a ich własności izolacyjne nie ulegają zmianie w niskich temperaturach ani w środowisku o wysokiej wilgotności

Pozostałe cechy styropianu

  • Niska przewodność cieplna niezależnie od warunków otoczenia
  • Odporność na zawilgocenie
  • Efektywne wykorzystanie wszystkich elementów systemu – bezodpadowe wznoszenie budynku
  • Łatwość obróbki, przycinanie na zimno i precyzyjne przycinanie na gorąco
  • Duża wytrzymałość mechaniczna i kształtowa całej izolacji
  • Bezpieczny dla zdrowia (opakowania na żywność)
  • Przyjemny w dotyku i nie drażni skóry, nie wymaga stosowania środków ochrony osobistej (rękawica, maska)
  • Lekki w transporcie
  • Nieszkodliwy dla człowieka i środowiska
  • Obojętny na warunki atmosferyczne

SPOSÓB UŻYTKOWANIA

Wszystkie elementy systemu posiadają na swoich zewnętrznych płaszczyznach pionowe rowkowania. Szerokość rowka wynosi 3 mm, a jego głębokość - 1 mm. Rowki te wyznaczają linię cięcia danego elementu, w wypadku konieczności dopasowania długości danego elementu szalunkowego do miejsca jego wbudowania w ścianę. Pustaki można dowolnie dzielić na długości – co 5 cm. Konstruowanie narożników, wykonywanie otworów okiennych i drzwiowych wymaga zaślepienia pustaków skrajnych. Zaślepia się również elementy przecięte w płaszczyźnie wykonanego cięcia. Zamknięcie wewnętrznej części pustaka, która ma być wypełniona przez beton, wymaga użycia półeliptycznych zatyczek lub elementów szufladkowych.

ETS DOM Wznoszenie ścian 1Wznoszenie ścian

Wznoszenie ścian polega na poziomym łączeniu kształtek poprzez nakładanie ich na siebie i lekkie naciśnięcie w miejscu przewiązek tak, by zamki w jakie wyposażone są dolne i górne krawędzie pustaków połączyły się poprzez wzajemne pionowe wsunięcie. Należy pamiętać aby przewiązki wykonane z tworzywa piankowego łączące ścianki elementów szalunkowych były ustawione jedna nad drugą żeby zapewnić jak najłatwiejszy przepływ mieszanki betonowej układanej wewnątrz elementów szalunkowych. 

ETS DOM Wznoszenie ścian 2


Data publikacji: 2010-02-06
Źródło: Anna Domagała - Zastępca Dyrektora ds. Systemów Budowlanych firmy Termo Organika Sp. z o.o.
Strony: 1 2



Partnerzy