Strona główna Poradnik Materiały termoizolacyjne Ocieplenie poddasza użytkowego

Ocieplenie poddasza użytkowego

Wszelkie analizy dowodzą, że ok. 25% wszystkich strat cieplnych w domach jednorodzinnych spowodowane są niedostatecznym ociepleniem dachu. W związku z tym należy, przy budowie domu, zaprojektować odpowiednią warstwę termoizolacyjną. Zalety płynące z prawidłowej izolacji cieplnej to przede wszystkim mniejsze koszty ogrzewania pomieszczeń oraz przyjemny chłód w okresie letnim. 

Materiał, którym powinniśmy ocieplić poddasze musi spełniać określone wymogi. Można byłoby zastosować styropian, ale do tej funkcji zdecydowanie lepsza jest wełna mineralna, gdyż poza właściwościami termoizolacyjnymi charakteryzuje się odpornością ogniową, poprawia akustykę oraz jest paroprzepuszczalna, co pozytywnie wpływa na klimat wewnątrz pomieszczeń. 

W naszej strefie klimatycznej zalecane jest stosowanie wełny mineralnej o grubości od 22cm. do 27cm. Przy wyborze rodzaju wełny należy kierować się współczynnikiem przewodzenia ciepła. Im niższy tym lepszy. Przy ocieplaniu poddasza ważna jest kolejność wykonywanych prac. Od strony dachówki powinniśmy założyć membranę paroprzepuszczalną, która umożliwi odprowadzenie pary wodnej z wełny mineralnej. Wełnę mineralną umieszczamy pomiędzy krokwiami, ale nie daje to pełnej gwarancji energooszczędnego poddasza. Dlatego stosuje się drugą warstwę termoizolacji pod krokwiami, tzn. układana jest pomiędzy profilami stalowymi lub drewnianym rusztem, do którego mocowana jest później okładzina ścienna. Możemy na przykład umieścić wełnę mineralną o grubości 20cm. pomiędzy krokwiami, a następnie pomiędzy przykręconymi do krokwi profili stalowych umieszczamy wełnę o grubości 5cm. Rozwiązanie takie eliminuje tzw. mostki termiczne oraz zabezpiecza przeciwpożarowo elementy konstrukcyjne dachu. Do profili stalowych mocowane są następnie okładziny ścienne, np. boazeria PCV lub płyta gipsowo kartonowa. W pomieszczeniach, gdzie generowana jest para wodna (kuchnia, łazienka) należy pod okładziną ścienną umieścić folie paroizolacyjną. Zadaniem folii jest niedopuszczenie pary wodnej do izolacji termicznej, gdyż mokra wełna mineralna straciłaby swoje właściwości.

Pierwszą warstwę izolacji układamy bardzo starannie, uważając aby nie zostawić żadnych szczelin, które spowodowałyby ubytki w izolacji cieplnej.

 


Data publikacji: 2007-09-03
Źródło: Opracowanie własne Przemysław Niewiadomski
Strony: 1



Partnerzy