Strona g³ówna Poradnik Materia³y termoizolacyjne Dom jak spod ig³y

Dom jak spod ig³y

Firma Cedat proponuje wykorzystanie do tego celu systemu Cekol CS - nowego, kompleksowego systemu ociepleñ metod± lekk±-mokr±. Mo¿e on byæ stosowany zarówno w budynkach w³a¶nie wznoszonych jak i w tych, które poddajemy renowacji.

Sukces metody lekkiej-mokrej

 
W Polsce wykorzystywanych jest wiele metod ocieplania ¶cian zewnêtrznych budynków. Spo¶ród nich najwiêksze uznanie zyska³a metoda lekka-mokra. Prace ociepleniowe przy jej wykorzystaniu sprowadzaj± siê do trzech etapów. Najpierw mocujemy p³yty styropianowe za pomoc± specjalnej zaprawy klej±cej oraz ³±czników mechanicznych. Nastêpnie zatapiamy w kolejnej warstwie zaprawy klej±cej siatkê zbroj±c± z w³ókna szklanego. Na koniec nak³adamy wyprawê elewacyjn±. Technologia ta sta³a siê popularna dziêki wielu zaletom technicznym, estetycznym i jako¶ciowym. Nale¿± do nich przede wszystkim: skuteczne zwiêkszenie izolacyjno¶ci ¶cian, a tak¿e ca³kowite odnowienie elewacji budynku. Metoda ta charakteryzuje siê tak¿e niewielkim ciê¿arem, który nie obci±¿a konstrukcji budynku przy jednoczesnym maskowaniu wszelkich krzywizn i pêkniêæ ¶cian. Specjali¶ci doceniaj± t± metodê ociepleñ ze wzglêdu na ³atwo¶æ obróbki wykorzystywanych do niej materia³ów i ³atwo¶æ dostosowania ich do istniej±cych ju¿ na budynku ró¿nego rodzaju gzymsów, pilastrów itp. W ocieplonym w ten sposób budynku panuje odpowiedni mikroklimat, a jego konstrukcja nie jest nara¿ona na wahania temperatury. W zimie powierzchnia ¶cian nie ulega wych³odzeniu, natomiast latem wykorzystana izolacja termiczna zapewnia we wnêtrzu naszego domu mi³y ch³ód. Ponadto, zastosowanie metody lekkiej-mokrej przy ocieplaniu budynków powoduje zmniejszenie u¿ycia energii, przyczyniaj±c siê w ten sposób do ochrony ¶rodowiska naturalnego.

 

System Cekol CS

 
System ociepleñ metod± lekk±-mokr± Cekol CS przeznaczony jest do zastosowania na pod³o¿ach betonowych, ¿elbetonowych, gazobetonowych oraz ceglanych. Przed wykonaniem ocieplenia nale¿y jednak pamiêtaæ o zakoñczeniu wszelkich prac tzw. "mokrych" wewn±trz budynku - np. tynkowania lub wylewania posadzek. Podczas trwania prac monta¿owych, jak równie¿ w czasie wysychania, temperatura pod³o¿a oraz otoczenia nie powinna byæ ni¿sza ni¿ 5°C. W przypadku za¶ niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak opady, silne nas³onecznienie lub wysoka temperatura nale¿y zapewniæ odpowiedni± ochronê ocieplanym ¶cianom. Rozwi±zanie zaproponowane przez Cedat zosta³o ocenione przez Instytut Techniki Budowlanej jako bezpieczne, nie rozprzestrzeniaj±ce ognia przy grubo¶ci p³yt styropianowych nie przekraczaj±cej 12 cm i posiada Aprobatê Techniczn± AT-15-4983/2001 wydan± przez Instytut Techniki Budowlanej oraz Certyfikat Zgodno¶ci ITB 167/2001. System Cekol CS mo¿e byæ stosowany w budynkach nowo wznoszonych oraz ju¿ eksploatowanych, do ¶cian o ró¿nych rozwi±zaniach materia³owych.

 
W sk³ad zestawu materia³ów do wykonania ociepleñ metoda lekk±-mokr± Cekol CS wchodz±:

1. specjalna, wysokoelastyczna, mrozo- i wodoodporna zaprawa klej±ca Cekol CS-129-S stosowana do przyklejania izolacji termicznych ze styropianu i we³ny mineralnej do ¶cian, pod³óg oraz stropów wewn±trz i na zewn±trz budynków. Jest to nienasi±kliwa i wodoodporna, a co za tym idzie praktyczna, wydajna i ³atwa w u¿yciu zaprawa do wykorzystania zarówno wewn±trz, jak i na zewn±trz budynków;

2. materia³ izolacyjny, p³yty styropianowe PS-E FS 15 lub 20;

3. specjalna bia³a, wysokoelastyczna, mrozo- i wodoodporna zaprawa klej±ca Cekol CS-129-B, któr± z powodzeniem mo¿na stosowaæ wymiennie z zapraw± Cekol CS-129-S. Optymalnym rozwi±zaniem w monta¿u systemu ociepleñ Cekol CS jest przyklejenie styropianu szar± zapraw± Cekol CS-129-S, a nastêpnie zatapianie siatki w bia³ej zaprawie Cekol CS-129-B. Dziêki temu zabiegowi uzyskuje siê doskona³y podk³ad pod tynki szlachetne;

4. siatka zbroj±ca, tkanina szklana ST 112-100/7 fabrycznie impregnowana;

5. pow³oka gruntuj±ca, emulsja gruntuj±ca Cekol DL-80 s³u¿±ca do gruntowania nasi±kliwych pod³o¿y gipsowych, betonowych, ceglanych, drewnianych i drewnopochodnych pod szpachlowanie, wyrównanie zaprawami samopoziomuj±cymi, a tak¿e zabezpieczanie elementów metalowych przed koroduj±cym oddzia³ywaniem gipsu. Mo¿na ni± równie¿ zabezpieczaæ powierzchnie tynków przed wp³ywem wilgoci i dzia³aniem czynników atmosferycznych. Emulsjê DL-80 mo¿na stosowaæ wewn±trz i na zewn±trz budynków. Jest ona niskotoksyczna, bezzapachowa i niepalna;

Tynk zewnêtrzny Cekol C-35 dostêpny jest w trzech odmianach - g³adkiej, "Baranek" i "Kornik". Cekol C-35 g³adki tynk elewacyjny przeznaczony jest do prac na zewn±trz, ale mo¿e byæ stosowany tak¿e wewn±trz pomieszczeñ mokrych. Jest to wysokiej jako¶ci materia³ przeznaczony g³ównie do wyg³adzania i uszlachetniania elewacji budynków. Cekol C-35 to sucha mieszanka wysokiej jako¶ci bia³ego cementu, bia³ych wype³niaczy mineralnych i ¶rodków modyfikuj±cych, zapewniaj±cych doskona³± urabialno¶æ i przyczepno¶æ do pod³o¿y mineralnych. Po zastosowaniu zaprawy powierzchniê nale¿y trzykrotnie zagruntowaæ emulsj± gruntuj±c± Cekol DL-80 lub pomalowaæ, co znacznie podnosi trwa³o¶æ wyprawy zewnêtrznej. Tynk elewacyjny Cekol C-35 jest wodoodporny i mrozoodporny oraz bezpieczny dla u¿ytkowników - nietoksyczny tak podczas prac, jak i eksploatacji. Zaprawa mo¿e byæ stosowana w ci±gu 3-4 godzin od momentu przygotowania.

Cekol C-35 "Kornik" i "Baranek" to bia³e tynki mineralno-polimerowe o uziarnieniu: "Kornik" - do 1,2 lub 3 mm, a "Baranek" - do 1,5 lub 2,5 mm. Zaprawy Cekol C-35 s± doskona³ym podk³adem pod farby emulsyjne i akrylowe. Dziêki bia³ej barwie pozwalaj± na ograniczenie ilo¶ci wymalowañ niezbêdnych dla uzyskania pe³nego efektu barwnego. Cekol C-35 jest odporny na wp³yw czynników atmosferycznych i nie ¿ó³knie pod wp³ywem ¶wiat³a. Producent systemu Cekol CS proponuje dodatkowe wymalowanie bia³ego tynku g³adkiego Cekol C-35 farb± silikonow±, co pozwala uzyskaæ efekt samooczyszczania siê tynku. Po dokonaniu takiego zabiegu, opady atmosferyczne z ³atwo¶ci± zmyj± wszelkie zabrudzenia gromadz±ce siê z czasem na elewacji. Ponadto g³adki tynk jest bardziej odporny na porastanie mchem i glonami. W efekcie przed³u¿amy ¿ywotno¶æ piêknej i czystej elewacji.


Data publikacji: 2006-05-26
¬ród³o:
Strony: 1



Partnerzy