Strona główna Poradnik Materiały instalacyjne Odzysk ciepła z wentylacji

Odzysk ciepła z wentylacji

Rekuperator jest to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku.

Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów:

1.      Z czynnikiem pośrednim (np. glikol lub freon)

  • Z obiegiem samoczynnym, w tym rurka ciepła
  • Z obiegiem wymuszonym, także pompy ciepła

2.      Z ruchomym wypełnieniem zmieniającym styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym (np. wymienniki obrotowe)

3.      Rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową:

  • Krzyżowe lub przeciwprądowe

Jak działa rekuperator krzyżowy

Nawiewane do domu świeże powietrze przechodzi przez rekuperator (wymiennik ciepła) i tu ogrzewa się powietrzem usuwanym z domu (ale się z nim nie miesza ). Dla wymienników krzyżowych - jak na schemacie - max. odzysk ciepła w normalnych warunkach eksploatacyjnych w domu może wynieść 75%. I z ekonomicznego punktu widzenia (w standardowym domu) biorąc pod uwagę koszty zakupu i montażu w stosunku do oszczędności, zastosowanie takiej centrali wentylacyjnej w domu jest w zupełności wystarczające.

Proces rekuperacjiRys.: Proces rekuperacji

Przy wyborze rekuperatora należy uwzględnić  następujące elementy:

  • Pozwala na sterowanie wentylacją (kontrolowany napływ świeżego powietrza i odpływ zużytego), jednocześnie odzyskiwane jest ciepło, które zostało by utracone na wentylację domu;
  • Latem po wymianie kasety z zimowej na letnią i przy współpracy np. z wymiennikiem gruntowym można wykorzystać go do wentylacji i ochładzania domu;
  • Należy regularnie czyścić filtry (co najmniej cztery razy do roku), a co kilka lat wymieniać, inaczej nastąpi znaczny spadek wydajności rekuperatora;
  • Rekuperatory zasilane są energią elektryczną;
  • Pomieszczenie, gdzie zamontowany jest rekuperator powinno zostać wyciszone.

W dalszej części skupimy uwagę na centralkach rekuperacyjnych VX 400-700 EV firmy Systemair

Centralki VX są kompletnymi urządzeniami nawiewno-wyciągowymi z krzyżowym wymiennikiem do odzysku ciepła. Centrale zaprojektowano do wentylacji niewielkich obiektów jak domy, biura, itp. Stosowany wymiennik krzyżowy ma maksymalną sprawność temperaturową rzędu 65-70%. Niższa sprawność odzysku rekompensowana jest przez znacznie lepsze separowanie strumieni powietrza wywiewanego i nawiewanego. Centralki VX są wyposażone w układ sterowania z panelem CE zarządzający centralą, w tym wbudowanymi nagrzewnicami elektrycznymi; dogrzewającą nawiewane powietrze oraz rozmrażającą wymiennik w razie jego oszronienia. Centrale VX mają obudowę z podwójnej blachy stalowej z wypełnieniem z wełny mineralnej. Urządzenia VX-E można montować w nieogrzewanych pomieszczeniach pod warunkiem zaizolowania odprowadzenia kondensatu. Zewnętrzne blachy obudowy central VX-EV są starannie wykończone (lakierowane proszkowo).

Rekuperator VXCentrale VX 400 - 700 EV można umiejscowić na ścianie garderoby, pralni lub innego podobnego pomieszczenia. Estetyczna, szczelna, pomalowana na biało obudowa jest dobrze zaizolowana termicznie i akustycznie. Urządzenie wyposażone jest w system automatycznego sterowania, dwa wentylatory: nawiewny i wyciągowy załączane trójbiegowo, krzyżowy wymiennik ciepła, elektryczne nagrzewnice (odszraniającą wymiennik i dogrzewającą) oraz filtry. Sterowanie centralą odbywa się przy pomocy panelu sterowania CE wbudowanego w przednią ściankę obudowy. W okresie letnim odzysk ciepła można wyeliminować zastępując wymiennik krzyżowy przez tzw. wkład letni. Do centrali można podłączyć zewnętrzny zegar sterujący (styk bezpotencjałowy), którego zwarcie powoduje przełączenie centrali na najniższy bieg wentylatorów. W dolnej ściance znajduje się króciec do którego należy podłączyć przewód odprowadzenia skroplin. Centrale są dostępne w wykonaniu „prawym" (na powyższym zdjęciu) albo w „lewym". W wersji lewej rozmieszczenie wewnętrznych elementów oraz kolejność kanałów jest lustrzanym odbiciem wersji „prawej".

Dodatkowe korzyści

Przy zastosowaniu rekuperatora uzyskujemy realne oszczędności, ale oprócz zaoszczędzonej kwoty pieniężnej uzyskujemy również świeże i zdrowsze powietrze. Wydmuchując zużyte powietrze, usuwamy wraz z nim znaczną ilość alergenów, grzybów i roztoczy. Przebywając w pomieszczeniach zamkniętych narażeni jesteśmy na kontakt z powietrzem o małej jonizacji ujemnej, które przejawia się charakterystycznymi zapachami z tworzyw sztucznych, mebli, dywanów, itp. Dlatego warto dbać o jego wymianę. Wentylacja nawiewno - wywiewna z odzyskiem ciepła może wydajnie i oszczędnie zapewnić odpowiednie ilości świeżego i ciepłego powietrza.

 


Data publikacji: 2013-04-27
Źródło: Opracowanie własne Przemysław Niewiadomski
Strony: 1



Partnerzy