Strona główna Poradnik Materiały instalacyjne Kominek wodny

Kominek wodny

  Od zarania dziejów kominek był synonimem ciepła, bezpieczeństwa, przyjaznej atmosfery. Obecnie obserwuje się swoisty renesans kominków. Wielu z nas chciałoby cieszyć się widokiem płonącego ognia przy jednoczesnym wykorzystaniu go w jak najbardziej efektywny sposób. W tym celu zaprojektowano kominek z płaszczem wodnym, który oprócz przyjaznej atmosfery zapewnia możliwość ogrzania centralnego oraz wody użytkowej.

Kominek wodny stanowi doskonałą alternatywę dla innych kotłów zamontowanych w domu, tzn. może działać jako jedyne źródło grzewcze, jak i współdziałać z piecami olejowymi, gazowymi lub elektrycznymi. Płaszcz wodny, zamontowany w kominku, akumuluje ciepło, które następnie przekazywane jest do instalacji grzewczej. Przy tradycyjnych kominkach po wygaśnięciu ognia w pomieszczeniach robi się szybko zimno, natomiast zakumulowana energia cieplna w płaszczu wodnym, oddaje ciepło grzejnikami, mimo iż w kominku już się nie pali.

Kominek z płaszczem wodnym Aquafire INSERT AI

Kominek z płaszczem wodnym Aquafire INSERT AI

Dlaczego warto zamontować  kominek wodny?

  • Oszczędność. Ciągły wzrost cen energii potrzebnej do ogrzania domu skłania do poszukiwań oszczędności. Kominki wodne dają Użytkownikowi możliwość znacznych oszczędności sięgających nawet do 80%. Wysoka sprawność kominków wodnych (do 80%) oraz niski koszt paliwa (drewna) sprawiają, że aquakominek już nie jest luksusem ale przeciwnie - staje się wymiernym źródłem oszczędności. 
  • Systemowe rozwiązanie. Najczęściej stosowany układ to połączony hydraulicznie i automatycznie kominek, jednofunkcyjny piec i zasobnik wody. Paląc w kominku grzejemy zarówno centralne, jak i ciepłą wodę użytkową. W momencie gdy w kominku wygasa i zakumulowana ciepła woda zacznie się ochładzać, funkcje grzewczą przejmuje piec.
  • Duża moc. Ponieważ kominki wodne mają moc aż do 34 kW mogą zostać zastosowane w obiektach o naprawdę dużym zapotrzebowaniu ciepła (do powierzchni ok. 500 m2) na przykład: reprezentacyjne, duże domy jednorodzinne, salony sprzedaży i ekspozycyjne itp.
  • Komfort. Powyższe rozwiązanie systemowe stwarza sytuację komfortową, polegającą na tym, że palimy w kominku wtedy, kiedy mamy ochotę. Nie jesteśmy zmuszeni do ciągłego palenia w kominku, aby ogrzewać dom, gdyż w momencie kiedy palenisko wygasa zaczyna funkcjonować alternatywny kocioł.
  • Obniżenie kosztów. Możliwość ogrzania domu oraz wody użytkowej kominkiem z płaszczem wodnym wpływa korzystnie na obniżenie kosztów energii cieplnej w okresach zimowych. W stosunku do gazu koszt nabycia drewna jest niewspółmiernie niższy.  Kominek wodny jest w stanie ograniczyć zużycie gazu nawet do 80%.

 

Na co zwrócić uwagę kupując kominek wodny?

  • Klasa sprawności. Wygląd zewnętrzny kominka wodnego nie odbiega od tradycyjnego, jednakże konstrukcja jest diametralnie różna. W związku z tym należy sprawdzić klasę sprawności produktu. Najwyższa klasa sprawności dla urządzeń tego typu wynosi: klasa I wg EN 13229:2002.
  • Korpus. Korpus wykonany powinien być z odpowiedniej stali zapewniającej optymalne warunki odporności na wysoką temperaturę występującą wewnątrz kominka wodnego, oraz powinien mieć odpowiednio ukształtowaną półcylindryczną ściankę co gwarantuje: niższe zużycie materiałów i energii potrzebnych do wyprodukowania, wyższą wytrzymałość na ciśnienie, szczelność ścianek zbiornika, równomierne nagrzewanie i wyższą wytrzymałość na naprężenia termiczne, a także łatwość czyszczenia,
  • Pojemność płaszcza wodnego. W profesjonalnych urządzeniach o mocy 20kw, powinno mieścić się minimum 60 litrów wody.
  • Prawidłowa instalacja. Ze względów bezpieczeństwa kominek z płaszczem wodnym może pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego, tzn. takich, w których woda w instalacji c.o. ma kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu wzbiorczym. Takie rozwiązanie powoduje, że wzrost temperatury wody nie podnosi ciśnienia w rurach
  • System czystej szyby. Drzwiczki powinny posiadać szybę ze specjalnego szkła ceramicznego odpornego do temperatury 800°C oraz specjalny system otworów nawiewnych.
  • Osprzęt. Kominki wodne w zależności od opcji mogą posiadać szereg dodatkowych zabezpieczeń. Pracą dodatkowego osprzętu kominka wodnego (pompy, wymienniki) steruje automatyka co powoduje, że kominek szybko się rozpala, jest ekonomiczny i bezpieczny.
  • Elegancki i bardzo wygodny system podnoszenia szyby. Nowe prowadnice drzwi powodują ich wyjątkowo płynną i cichą pracę, dwa ciężarki zapewniają odpowiednie wyważenie drzwi a samo prowadzenie jest bardzo lekkie, sam mechanizm jest prosty a przez to wysoce bezawaryjny, mechanizm szyby działa w obie strony - otwieranie i zamykanie (przeciwwaga a nie sprężyna), na wyposażeniu jest zasuwa blokująca przesuw drzwi (podwyższone bezpieczeństwo), mechanizm umieszczony jest na zewnątrz korpusu co niesłychanie ułatwia ewentualne serwisowanie, regulację czy choćby wyjęcie mechanizmu na czas transportu, konstrukcja ramy drzwi umożliwia uchylenie szyby na bok do czyszczenia od strony wewnętrznej.
  • Gwarancja. Przed zakupem należy sprawdzić na jaki okres udzielana jest gwarancja.

Wybór kominka nie należy do prostych spraw, gdyż oferta na rynku jest duża, a możliwości adaptacji są ograniczone. Dobrze jest, jeśli kominek oprócz funkcji grzania spełnia jeszcze kryteria estetyczne, ekonomiczne oraz ekologiczne. Kominek wodny spełnia powyższe kryteria, w związku z tym warto przeanalizować możliwość zamontowania w domu.


Data publikacji: 2007-09-15
Źródło: Opracowanie własne Przemysław Niewiadomski
Strony: 1



Partnerzy