Strona g³ówna Poradnik Materia³y instalacyjne Prawid³owy wybór kot³a centralnego ogrzewania

Prawid³owy wybór kot³a centralnego ogrzewania

Prawid³owy dobór kot³a jest spraw± bardzo istotn± w projektowaniu centralnego ogrzewania. Istnieje kilka czynników, które decyduj± o wyborze kot³a, tzn. zapotrzebowanie energetyczne, paliwo, ekologia, ekonomika.

Punktem wyj¶cia jest okre¶lenie mocy, jaka bêdzie potrzebna do ogrzania pomieszczeñ w domu. Moc kot³a najpro¶ciej mo¿na dobraæ poprzez okre¶lenie wska¼nika odnosz±cego siê do kubatury ogrzewanych pomieszczeñ. Warto¶æ tego wska¼nika zale¿y od stopnia izolacji termicznej budynku. W przypadku bardzo dobrej izolacji termicznej muru, np. siporex o grubo¶ci 24cm. ocieplony styropianem o grubo¶ci 15cm., nale¿y przyj±æ moc na poziomie 40 W/m3. Je¿eli budynek pozbawiony jest izolacji termicznej wówczas stosujemy wspó³czynnik mocy 60 W/m3.

Przyk³ad: Policzmy moc kot³a dla domu z bardzo dobr± izolacj± termiczn± (siporex 24cm. ocieplony styropianem o grubo¶ci 15cm). Dom ma powierzchnie 150 m2, a wysoko¶æ 2,6m. Kocio³ powinien mieæ nastêpuj±c± moc:

Powierzchnia [m2] x Wysoko¶æ pomieszczeñ [m] x 40 [W] = 200m2 x 2,6m x 40W = 20,8kW.

Zatem powinni¶my zakupiæ piec o mocy 21 kW. Bardzo wa¿ne przy doborze kot³a jest prawid³owe okre¶lenia poziomu izolacji termicznej muru i na tej podstawie wybór odpowiedniego wska¼nika mocy.

 

Drugim istotnym elementem jest okre¶lenie paliwa, którym zasilany bêdzie nasz kocio³. Kryterium to bardzo mocno skorelowane jest zarówno z ekonomik± kot³a, jak i ekologi±, gdy¿ wybór paliwa ma du¿y wp³yw na koszty oraz ¶rodowisko naturalne.

Wyró¿niamy nastêpuj±ce rodzaje paliwa:

  • Wêgiel kamienny jest jednym z podstawowych paliw energetycznych w Polsce. W kot³ach ma³ej mocy prawie co drugie urz±dzenie zasilane jest tym paliwem. Wêgiel posiada ró¿n± warto¶æ opa³ow± oraz zawarto¶æ siarki i popio³u w zale¿no¶ci od gatunku i sortymentu.
  • Ekogroszek - paliwo sta³e wyprodukowane z wêgla kamiennego i przeznaczone do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kot³ach retortowych (tzn. kotle bez rusztu).
  • Biomasa - substancja ekologiczna powstaj±ca w procesie akumulacji energii s³onecznej. Jest ona najwiêkszym potencjalnie ¼ród³em energii odnawialnej na ¶wiecie. Najwiêksz± zalet± biomasy jest znikoma emisja dwutlenku siarki do atmosfery i zerowa ilo¶æ dwutlenku wêgla. Przyk³adem paliwa bioekologicznego jest tzw. pellet, czyli zgranulowane odpady drzewne, rolne, ro¶liny energetyczne.
  • Gaz ziemny - wysokokaloryczny, niezale¿ny ¶rodek energii, charakteryzuj±cy siê wysok± warto¶ci± opa³ow±. Czynnikiem, który decyduje o rosn±cym wykorzystaniu tego surowca jest korzystna kalkulacja ekonomiczna w porównaniu do innych no¶ników energii, jednak¿e relacje ekonomiczne coraz bardziej zmieniaj± siê wraz ze wzrostem cen tego surowca.
  • Olej opa³owy - paliwo to wykorzystywane jest do ogrzewania mieszkañ, budynków prywatnych, przemys³owych. Mo¿na równie¿ ogrzewaæ ca³e osiedla mieszkaniowe, czy te¿ firmy. Wykorzystanie tego paliwa oznacza oko³o czterokrotne zmniejszenie emisji siarki do atmosfery.

 

W dalszej czê¶ci przedstawiê Pañstwu  zalety kot³ów zasilanych paliwami ekologicznymi, przede wszystkim ekogroszkiem i pelletem. Piece te zas³uguj± na wyj±tkow± uwagê ze wzglêdu na ich ekologiczny oraz ekonomiczny charakter. Kot³y na ekogroszek z podajnikiem ¶limakowym wyposa¿one s± w palenisko retortowe. Konstrukcja paleniska zapewnia dozowane spalanie paliwa, nadzorowane przy pomocy elektronicznego uk³adu steruj±cego, gwarantuj±ce wysok± sprawno¶æ i wielodniowe sta³opalne dzia³anie. Minimalizacja zu¿ycia opa³u umo¿liwia zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 20%, a uzyskuje siê to w wyniku kontrolowanego podawania paliwa przy pomocy podajnika ¶limakowego do palnika retortowego, w którym nastêpuje dok³adne spalenie. Do przestrzeni spalania dostarczany jest strumieñ powietrza, który to jest nadzorowany przez uk³ad elektroniczny wraz z podawaniem paliwa. Regulator elektroniczny steruje prac± kot³a w cyklu tygodniowym z priorytetem grzania ciep³ej wody u¿ytkowej, posiada funkcje pozwalaj±ce sterowaæ prac± trzech pomp: c. o., c. w. u., oraz recyrkulacyjnej, wyposa¿ony jest w zewnêtrzny czujnik pogodowy. Obs³uga kot³a polega na uzupe³nianiu paliwa co kilka dni oraz usuniêcia nagromadzonych popio³ów. Wygaszenie nastêpuje po zakoñczeniu sezonu grzewczego.

Ekologczny niskotemperaturowy kocio³ na ekogroszek

Ekologiczny niskotemperaturowy kocio³ na ekogroszek

 Do g³ównych zalet kot³ów retortowych nale¿y zaliczyæ:

  • Sprawno¶æ, na poziomie 80 - 85%, co gwarantuje wielokrotnie ni¿sze koszty wytworzenia ciep³a, jak w przypadku gazu czy oleju opa³owego.
  • Wygoda u¿ytkowania ograniczaj±ca siê do uzupe³nienia paliwa i usuniêcia popio³u z czêstotliwo¶ci±  raz na 3-5 dni. Prac± kot³a steruje uk³ad elektroniczny, który utrzymuje na sta³e po¿±dan± temperaturê.
  • Redukcja emisji dwutlenku wêgla, tlenku wêgla oraz py³ów umo¿liwia spe³nienie norm ekologicznych, co zapewni czyste ¶rodowisko naturalne w naszym obszarze zamieszkania.

Dla zapewnienia prawid³owej pracy kot³a i uzyskania po¿±danej wydajno¶ci cieplnej nale¿y zapewniæ paliwo o okre¶lonych parametrach: - uziarnienie: 8 ÷ 25 mm - warto¶æ opa³owa: > 28000 kJ/kg - zawarto¶æ popio³u: ≤ 7 % - zawarto¶æ siarki: ≤ 0,8 % - wilgotno¶æ: ≤ 9 %.

 

W dobie rosn±cych cen tradycyjnych paliw, coraz wiêksze znaczenie nabieraj± ¼ród³a energii odnawialnej, czyli biomasa. W Polsce i na ¦wiecie zaczyna  wykorzystywaæ siê pellet, w tym celu producenci zaczêli produkowaæ kot³y, w których spalane jest to paliwo. Kot³y s± tak skonstruowane, ¿e jest wbudowany palnik, który przy pomocy przeno¶nika ¶limakowego pobiera pellet ze zbiornika. W przypadku, gdy palnik dostanie impuls do startu przeno¶nik zasypie pellet do koñcówki palnika i przy pomocy elektronicznej spirali sam je zapali. Kiedy kocio³ osi±gnie wymagany stopieñ rozpalenia pelletu, palnik osi±gnie wymagan± wydajno¶æ i pozostanie w takim stanie do chwili odpowiedniego ogrzania systemu.

Dla ciekawo¶ci chcia³em Pañstwu przekazaæ informacjê, ¿e kot³y na paliwa sta³e (wêgiel, koks, olej opa³owy) mog± byæ przerobione na biomasê. Zast±pienie np. oleju opa³owego pelletem jest korzystne dla ¶rodowiska (redukcja CO2) i w³asnego bud¿etu (zmniejszenie kosztów zakupu paliwa nawet o 60%). Po takiej modernizacji kocio³ zachowuje siê tak jak kocio³ gazowy czy olejowy (bezobs³ugowa praca), lecz jest ¶rednio do 50% tañszy w eksploatacji. W ka¿dej chwili mo¿na w nim równie¿ spalaæ paliwo stosowane poprzednio (koks, wêgiel), po bardzo szybkim demonta¿u palnika. Jednak¿e przedsiêwziêcie takie jest inwestycj± d³ugoterminow±, gdy¿ koszt palnika o mocy 10-20 kW, z termostatem i zautomatyzowanym systemem podaj±cym paliwo wynosi ok. 9 tys. z³.

Kominek wodny na pellet

Kominek wodny na pellet

Na rynku wystêpuj± równie¿ kominki wodne, w których spalany jest pellet. Jest to ciekawe rozwi±zanie, gdy¿ poza magi± ogni± posiada nastêpuj±ce cechy: p³aszcz wodny co pozwala ciep³o przekazywaæ do instalacji c.o., jest wolnostoj±cym kominkiem (nie potrzebuje obudowy), jako paliwo stosuje siê czysty, lekki i tani pellet.


Data publikacji: 2012-10-27
¬ród³o: Opracowanie w³asne Przemys³aw Niewiadomski
Strony: 1



Partnerzy