Strona g³ówna Poradnik Materia³y instalacyjne Kolektor s³oneczny - energooszczêdna inwestycja

Kolektor s³oneczny - energooszczêdna inwestycja

Stosowanie kolektorów s³onecznych do podgrzania ciep³ej wody u¿ytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania polecane jest od pewnego czasu przez wszystkich producentów urz±dzeñ grzewczych. Nie podlega wiêc w±tpliwo¶ci, ¿e zapotrzebowanie na tego typu ¼ród³o energii w najbli¿szym czasie bêdzie wci±¿ ros³o. Nie ma w tym nic dziwnego. W dobie ci±g³ych podwy¿ek cen gazu oraz oleju opa³owego, energie odnawialne zaczynaj± cieszyæ siê nies³abn±c± popularno¶ci±. Energia pochodz±ca od s³oñca jest niewyczerpalna. Dodatkowo nie powoduje emisji dwutlenku wêgla, nie przyczynia siê do zmian klimatu i nic nie kosztuje. Warto zainteresowaæ siê t± technik± bli¿ej.

Zasada dzia³ania kolektora s³onecznego polega na zamianie promieniowania s³onecznego w ciep³o i przekazanie go czynnikowi roboczemu, który jest no¶nikiem ciep³a.
 Elementem, w którym nastêpuje przekazanie tej energii jest absorber. Zasada transformacji energii wynika z w³a¶ciwo¶ci cieplnych zastosowanych materia³ów i w³a¶ciwo¶ci absorpcyjnych pow³ok kryj±cych. Kolektory s³oneczne dzia³aj± w uk³adzie solarnym, w którym przez kolektor i wê¿ownicê przep³ywa p³yn niezamarzaj±cy na bazie glikolu. P³yn ten odbiera ciep³o z absorbera ogrzewanego energi± promieniowania s³onecznego do wysokich temperatur, a nastêpnie gor±cy p³yn przepompowywany przez wê¿ownicê zasobnika oddaje ciep³o wodzie. Cykl przekazywania ciep³a z kolektora do zasobnika trwa tak d³ugo jak ¶wieci s³oñce. Pracê pompy nadzoruje sterownik elektroniczny, który czuwa nad prawid³owym dzia³aniem uk³adu solarnego. W uk³adzie zamontowane jest naczynie wzbiorcze, które zabezpiecza go przed nadmiernym ci¶nieniem spowodowanym wzrostem temperatury i brakiem odbioru wody przez u¿ytkowników.

Kolektory s³oneczne firmy Hewalex

 

Podsumowuj±c powy¿sze rozwa¿ania, kolektory s± urz±dzeniami energetycznymi, które zaabsorbowan± energiê s³oneczn± przetwarzaj± w energiê ciepln±, wykorzystuj±c do tego medium robocze. Podgrzanie wody u¿ytkowej najczê¶ciej realizowane jest przy zastosowaniu kolektorów p³askich. Do nowoczesnych rozwi±zañ nale¿y zaliczyæ rurowe kolektory pró¿niowe, które to sk³adaj± siê z kilku do kilkunastu szklanych rur pró¿niowych. W ka¿d± rurê pró¿niow± wbudowany jest absorber z przymocowan± rurk±, gdzie nagrzewa siê czynnik roboczy. Produkty te charakteryzuj± siê wiêksz± sprawno¶ci±, gdy¿ pró¿nia gwarantuje minimalne straty ciep³a do otoczenia. Zasada dzia³ania kolektora rurowego jest taka sama jak p³askiego, opiera siê na wykorzystaniu w³a¶ciwo¶ci absorbcyjnych czarnych pow³ok. Firma Ulrich oferuje gotowe zestawy solarne z zastosowaniem pró¿niowych kolektorów rurowych.

Zalet± pró¿niowych kolektorów rurowych firmy Ulrich jest to, ¿e technologia Heat Pipe nie pozwala na przegrzanie kolektora i doprowadzenie do wrzenia p³ynu solarnego, co zapobiega jego uszkodzenie i eliminuje konieczno¶æ wymiany.

O czym nale¿y pamiêtaæ przy instalacji kolektorów s³onecznych?

  • Szklana strona kolektora powinna byæ zwrócona na po³udnie;
  • Kolektor powinien byæ zainstalowany tak, aby nie pada³ na szklan± p³ytê cieñ, np. z drzew;
  • Je¶li chcemy wykorzystywaæ kolektor od lutego do listopada to k±t nachylenia wzglêdem poziomu powinien wynosiæ ok. 45 stopni;
  • Je¶li chcemy wykorzystaæ kolektor tylko w okresie letnim wówczas k±t nachylenia wzglêdem poziomu powinien wynosiæ ok. 30 stopni.

Zastosowanie systemów solarnych przyczynia siê w znacznej czê¶ci do obni¿enia kosztów energii. Nale¿y pamiêtaæ o tym, ¿e inwestorzy, którzy realizuj± przedsiêwziêcia maj±ce na celu oszczêdno¶æ energii mog± otrzymaæ premie termomodernizacyjn± w wysoko¶ci 25% kwoty wykorzystanego kredytu. Premia ta jest form± pomocy pañstwa dla inwestorów podejmuj±cych przedsiêwziêcia zarówno energooszczêdne, jak i proekologiczne wykorzystuj±cych kredyty w bankach komercyjnych. Przyznaje j± Bank Gospodarstwa Krajowego, który administruje Funduszem Termomodernizacji.

Warto zainwestowaæ w system solarny, gdy¿ koszty mog± siê zwróciæ ju¿ po kilku latach u¿ytkowania, a oprócz tego mo¿na otrzymaæ 25 procentowy zwrot wykorzystanego kredytu.

Je¶li jeste¶cie Pañstwo zainteresowani doborem systemu solarnego prosimy o kontakt, wówczas nasi specjali¶ci pomog± dobraæ odpowiedni system.

 


Data publikacji: 2007-09-30
¬ród³o: Opracowanie w³asne Przemys³aw Niewiadomski
Strony: 1



Partnerzy