Strona główna Poradnik Materiały instalacyjne Dlaczego miedź?

Dlaczego miedź?

 

Miedź jest zdrowa i bezpieczna, a ponadto bakteriostatyczna, hamuje wzrost i niszczy bakterie w wodzie pitnej. Stanowi nieprzekraczalną barierę dla trucizn i szkodliwych czynników zewnętrznych. Wszystkie zanieczyszczenia w postaci płynnej, gazowej, jak tlen oraz wirusy i promieniowanie ultrafioletowe, nie mogą penetrować miedzi i dostawać się do wody pitnej.
Miedź jest niepalna, nie topi się i nie podtrzymuje spalania. Nie emituje toksycznych gazów podczas pożaru. Utrzymuje ciśnienie wody również wtedy, gdy znajduje się w płomieniu.

Zastosowanie

  • Instalacje sanitarne do wody i gazu
    Instalacje ogrzewania
    Instalacje i systemy gazów medycznych
    Przeciwpożarowe systemy zraszania
    Systemy kanalizacyjne, wentylacyjne i ściekowe
    Systemy klimatyzacyjne i chłodnicze

Trwałość i oszczędność

Miedź jest niezwykle odporna na korozję, co wynika z jej naturalnych cech. Własności mechaniczne i fizyczne miedzi i jej stopów utrzymują się w nieskończoność. Dzięki specjalnej obróbce rura miedziana w odróżnieniu od innych, ma gładką powierzchnię wewnętrzną, ograniczającą powstawanie kamienia z wody.
Można zainstalować instalację miedzianą i ... zapomnieć o niej. Nie wymaga ona bowiem konserwacji i remontów. Miedź jest dobrą inwestycją. Miedziana instalacja wodna, podobnie jak instalacja elektryczna, wyznacza jakość i wartość budynku. W przeciwieństwie do innych materiałów, miedź nie traci na wartości. Jest dobrym zabezpieczeniem wkładu finansowego do Twojego domu i przynosi oszczędności przez lata.
 
Łatwość montażu

Montaż instalacji miedzianej jest ekonomiczny i oszczędny pod względem nakładu pracy. Mniejsza pracochłonność, krótszy czas wykonania, tańszy sprzęt oraz niska waga materiału istotnie wpływają na obniżenie kosztów. Instalacje miedziane mogą być zakładane i użytkowane w każdych warunkach klimatycznych i o każdej porze roku. Instalacje miedziane mogą być testowane natychmiast po zamontowaniu. Wysoka plastyczność rur w stanie miękkim pozwala na łatwe ich wyginanie i tym samym umożliwia prowadzenie instalacji zgodnie z kształtem pomieszczenia, przy użyciu mniejszej ilości złączek. Rury w stanie twardym mają wysoką sztywność i nie uginają się wzdłuż długich odcinków, przez co wymagają mniejszej ilości podpór.
 
Wygoda w użytkowaniu

Miedź jest odporna na zmęczenie materiału. Instalacje miedziane nie stwarzają problemów rozszerzania i kurczenia, wywołanych skrajnymi temperaturami. Rury miedziane w porównaniu z innymi materiałami stosowanymi w instalacjach zajmują mniej miejsca, mają mniejsze średnice zewnętrzne i dają się położyć w sposób zdecydowanie mniej widoczny.

Ekologia

Warto też nadmienić, że miedź jest cennym surowcem wtórnym, całkowicie odnawialnym w procesie przetwarzania. Rury miedziane jako materiał instalacyjny są w pełni przystosowane do powtórnego przerobu (recycling). Rury i złączki miedziane mogą być w razie konieczności demontowane i ponownie użyte.


Data publikacji: 2006-05-25
Źródło: niewiadomski.com.pl
Strony: 1



Partnerzy