Strona główna Poradnik Chemia budowlana System uszczelnień stolarki budowlanej Soudal

System uszczelnień stolarki budowlanej Soudal

Zamontowanie w mieszkaniu nowoczesnych okien ma ogromny wpływ nie tylko na warunki życia mieszkańców, ale i na wysokość opłat za ogrzewanie. Niestety same okna nie wystarczą, aby pozbyć się problemów z utrzymaniem ciepła w pomieszczeniu. Wadliwy montaż, błędy popełniane podczas uszczelniania i obróbek mogą sprawić, że końcowy efekt będzie niezadowalający. Nowoczesne okna z szybami zespolonymi doskonale izolują termicznie. Pozostaje jednak problem ucieczki ciepła przez szczeliny między oknem i ścianą.

Aby wyeliminować straty wynikające z mostków termicznych powstających na obwodzie okna należy wypełnić szczelinę złącza odpowiednim izolatorem. Przy tradycyjnym montażu po mechanicznym zamocowaniu okna za pomocą dybli lub kotew w szczelinę między futryną a murem wpuszczano odpowiednią ilość pianki poliuretanowej, a po jej utwardzeniu wykańczano glify tynkiem. Aby pianka w pełni spełniała swoje zadanie, podobnie jak większość materiałów izolacyjnych, musi być odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wilgoci z zewnątrz i od wewnątrz. Niestety tynk jest materiałem paroprzepuszczalnym i nie zapobiega zawilgoceniu pianki, a tym samym utracie jej własności izolacyjnych.

System firmy Soudal chroni izolację przed negatywnym wpływem wilgoci i zapewnia wysoką jakość i trwałość uszczelnienia stolarki. Opracowany został zgodnie z zaleceniami RAL, i.f.t. Rosenheim i Niemieckiego Związku Producentów Stolarki Okiennej i Drzwiowej. W skład systemu wchodzą: wysokiej jakości pianki poliuretanowe, taśmy rozprężne, folie paroizolacyjne i silikon neutralny. Dzięki różnym rozwiązaniom technicznym bez względu na konstrukcję ściany i materiał stolarki możliwe jest utrzymanie warstwy izolacyjnej w stanie stałej "suchości" i zachowanie najważniejszej dla całego uszczelnienia zasady - "wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz". Uszczelnienie od strony wnętrza budynku musi zapobiegać przenikaniu pary wodnej do złącza, zaś uszczelnienie od strony zewnętrznej nie może 'zamykać' pary wodnej wewnątrz warstwy pianki. Niezachowanie tej zasady grozi kondensacją wilgoci w warstwie, a co za tym idzie - pogorszeniem izolacyjności złącza.

Poprawne uszczelnienie stolarki składa się z trzech zasadniczych warstw:
Właściwej warstwy izolacyjnej, której zadaniem jest zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej złącza i wyeliminowanie mostków cieplnych. Najlepsza do tego celu jest wysoko wydajna poliuretanowa pianka montażowa SOUDAFOAM 1K EXTRA 66% lub pianka przeznaczona do aplikacji przy pomocy pistoletu SOUDAFOAM GUN. Natomiast do delikatnych profili o dużych rozmiarach, podatnych na odkształcenia zalecana jest specjalna pianka o formule niskorozprężnej GUNFOAM LOW EXPANSION.

Uszczelnienia wewnętrznego stanowiącego paroszczelną zaporę dla wilgoci powstającej w mieszkaniu (mycie, pranie, gotowanie, oddychanie, itp.). W zależności od szerokości szczeliny można tu zastosować specjalną taśmę paroszczelną SOUDAL FOLIENBAND INSIDE lub SILIKON NEUTRALNY charakteryzujący się doskonałą przyczepnością do wszelkich podłoży budowlanych, nie wyłączając tworzyw sztucznych i akrylu. Do właściwego ukształtowania spoiny silikonowej przydatny będzie SZNUR DYLATACYJNY.

Uszczelnienia zewnętrznego, będącego barierą przeciw oddziaływaniu czynników atmosferycznych, lecz paroprzepuszczalnego, dzięki czemu warstwa izolacyjna utrzymywana jest w suchości. W przypadku okien wbudowywanych w ścianę z węgarkiem, najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie warstwy pianki za pomocą taśmy rozprężnej SOUDABAND AKRYL. W ścianie bez węgarka można użyć zarówno taśmy rozprężnej, jak i taśmy paroprzepuszczalnej SOUDAL FOLIENBAND OUTSIDE.


Przy poprawnym wykonaniu obu uszczelnień zapewniona jest paroszczelność bariery ochronnej od wewnątrz i jej paroprzepuszczalność od zewnątrz. Właściwy materiał izolacyjny pozostaje suchy i zapewnia wysokie parametry i trwałość uszczelnienia. System firmy SOUDAL pozwala na wybór optymalnego z powodów finansowych lub technicznych rozwiązania (o wyborze masy uszczelniającej i sznura dylatacyjnego, taśmy rozprężnej bądź taśm paroizolacyjnych decyduje częstokroć szerokość spoiny lub konstrukcja ściany).

Przy pracach wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń do wypełniania szczelin i maskowania pęknięć w tynku potrzebny będzie AKRYL, natomiast do mocowania różnego rodzaju ozdobnych listew wykańczających, elementów dekoracyjnych, itp. polecamy FIX ALL - nowoczesny produkt na bazie MS POLYMER®, który w domowych warunkach zastępuje wszelkie kleje i uszczelniacze, a w odróżnieniu od silikonów i klejów montażowych jest neutralny chemicznie, pozbawiony zapachu i daje się malować.

Wszystkie produkty chemii budowlanej firmy SOUDAL mają aprobaty techniczne ITB oraz atesty higieniczne. Produkty dostępne są w sprzedaży w punktach handlowych na terenie całego kraju.

 

Opracowanie:  firma SOUDAL.


Data publikacji: 2006-05-26
Źródło:
Strony: 1



Partnerzy