Strona główna Poradnik Chemia budowlana Szczelne piece i kominki

Szczelne piece i kominki

Mimo, iż centralne ogrzewanie jest najczęściej spotykaną metodą na ocieplanie domów w sezonie zimowym, wiele gospodarstw domowych dogrzewa pomieszczenia piecami kaflowymi bądź kominkami. Aby użytkowanie jednych i drugich było bezpieczne oraz efektywne, należy urządzenia te odpowiednio konserwować. Wysokie temperatury sprawiają, że elementy konstrukcji pieca lub kominka są narażone na szybkie niszczenie. Dzięki nowoczesnym preparatom do uszczelniania pieców wszystkie naprawy możemy wykonać samodzielnie.

Piece i kominki - aby były bezpieczne

Piece kaflowe nierozerwalnie wiążą się z krajobrazem tradycyjnych polskich wiosek. Choć coraz rzadziej używane wciąż można spotkać je w wielu domach. Jeżeli nawet nie eksploatuje się ich codziennie, rozpalane są w mroźne wieczory dla dogrzania pomieszczenia, bądź po prostu stworzenia miłej atmosfery. Również dla uzyskania przytulnego klimatu w wielu mieszkaniach i domach zainstalowano kominki. Odgłosy skwierczącego drewna i widok migoczących płomieni potrafią stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny nastrój. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na szczelność palenisk. Ubytki w spoinach, powstające pod wpływem wysokich temperatur mogą być źródłem przedostawania się dymu do pomieszczenia. Jak groźne mogą być tego typu wypadki,wiemy wszyscy. Najprostszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa domowników jest zadbanie o szczelność pieców i kominków. Do wypełnienia otworów posłuży nam przeznaczony specjalnie do tego celu uszczelniacz do pieców firmy Soudal.

Uszczelniamy palenisko

Soudal Uszczelniacz do pieców jest środkiem, który doskonale nadaje się do montażu, naprawy i konserwacji domowych pieców i kominków. Jest bezpieczny w stosowaniu, nie zawiera szkodliwego azbestu. Dzięki odporności na działanie bardzo wysokich temperatur, dochodzących do 1500°C, zabezpiecza spoiny i otwory w miejscach narażonych na działanie ognia i wysokiej temperatury. Co szczególnie istotne, nie kruszy się i nie pęka po stwardnieniu – dając gwarancje trwałego uszczelnienia. Aplikator pozwala na dokładne uszczelnienie nawet bardzo wąskich szczelin i dotarcie preparatu do wszystkich ujść, którymi dym może wydostawać się na zewnątrz paleniska. Nanoszenie uszczelniacza do pieców Soudal nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Przed przystąpieniem do prac należy zadbać jedynie o odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono czyste, suche, wolne od tłuszczu i wszelkich zanieczyszczeń. Porowate powierzchnie należy lekko zwilżyć w celu zwiększenie przyczepności preparatu. Kolejnym krokiem jest sama aplikacja uszczelniacza. Uszczelniacz do pieców Soudal nakłada się podobnie jak silikon, z użyciem typowego wyciskacza. Narzędzia czyścimy wodą. Zaraz po wykonaniu prac możemy rozpocząć niezbyt intensywne palenie w piecu. Po upływie 12 godzin normalnie użytkujemy piec lub kominek.


Data publikacji: 2006-05-28
Źródło:
Strony: 1



Partnerzy