Strona główna Poradnik Chemia budowlana Naprawa i malowanie starej elewacji

Naprawa i malowanie starej elewacji

Jestem właścicielem poniemieckiego domku, na którym jest wykonana wyprawa tynkarska cementowo-wapienna. Są na niej bardzo duże ubytki (o dużej powierzchni). Chcę je naprawić tak, aby elewacja była bez faktury, tzn.gładka, a następnie pomalować farbą w kolorze pastelowym. Jakie materiały mogę zastosować?

 

W celu rozwiązania tego problemu proponujemy wykonanie następujących prac: Na początek należałoby usunąć wszelkie resztki starego odparzonego tynku, tak aby podłoże było mocne. Należy je oczyścić z kurzu, brudu i resztek luźnego tynku. Po tych zabiegach ubytki, które mamy zamiar wyrównać, należy zabezpieczyć emulsją Atlas UNI-GRUNT. Jest to emulsja gruntująca, którą nanosi się pędzlem lub wałkiem. Zmniejsza ona chłonność podłoża i zwiększa przyczepność materiału do powierzchni. Następnie wszelkie ubytki wypełniamy zaprawą wyrównującą Atlas, w taki sposób, aby zniwelować wszelkie nierówności na powierzchni. Tę czynność najlepiej wykonać kielnią lub gładką paca stalową. Po krótkim czasie schnięcia zaprawy (ok. 30-90 min), można ją zatrzeć i wygładzić za pomocą pacy stalowej lub filcowej. Na drugi dzień możemy przystąpić do wykonania zaprawą Atlas Rekordbiałej gładzi szpachlowej na powierzchni całej elewacji. Jest to mineralna zaprawa szpachlowa na bazie białego cementu. Naciąga się ją równomiernie metalową pacą na podłoże, a wykończenie powierzchni następuje poprzez zacieranie pacą filcówką. Dzięki tak wykonanej czynności, uzyskamy idealnie gładką powierzchnię.

Jeżeli chodzi o wykończenie elewacji, warto pomalować ją farbami silikatowymi Atlas Arkol S. Są to farby na bazie potasowego szkła wodnego z dodatkiem wysokiej jakości wypełniaczy. Malowanie może nastąpić po 3 dniach od wykonania gładzi szpachlowej. Należy jednak pamiętać, aby przed malowaniem powierzchnię zagruntować podkładem ATLAS ARKOL SX. Po przemalowaniu i wyschnięciu możemy przystąpić do ostatniego etapu robót, jakim jest malowanie. Wykonujemy je wałkiem, pędzlem lub agregatem malarskim. Bardzo ważne jest, aby po otwarciu wiaderka zawartość przemieszać w celu wyrównania konsystencji. Przerwy technologiczne podczas malowania należy z góry zaplanować np. w narożnikach, załamaniach budynku itp. Trzeba również pamiętać, że malowaną powierzchnię należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i deszczu.


Źródło: www.atlas.com.pl


Data publikacji: 2006-05-26
Źródło:
Strony: 1



Partnerzy