Strona główna Poradnik Warto wiedzieć

Zapłata wykonawcy

 

Wynagrodzenie wykonawcy może być ustalone ryczałtowo lub na podstawie kosztorysu. Jeśli w umowie określi się wynagrodzenie ryczałtowo, to wykonawca nie może żądać podwyższenia zapłaty. Wykonawcy wolą więc rozliczać się na podstawie kosztorysu, czyli na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. Jeśli przedstawią inwestorowi wstępny kosztorys i zastrzegą w umowie, że ostateczne rozliczenie nastąpi na podstawie kosztorysu powykonawczego, mogą żądać podwyżki, jeśli z ostatecznych wyliczeń wynika, że budowa drożej kosztowała. Wtedy warto zastrzec, o ile maksymalnie może wzrosnąć wynagrodzenie.


W żadnym wypadku wykonawca nie może żądać dopłaty za wykonanie koniecznych robót, których nie ujął w sporządzonym przez siebie kosztorysie, chyba że mimo zachowania należytej staranności nie mógł ich przewidzieć. Strony mogą ustalić w umowie warunki waloryzacji wynagrodzenia. Trzeba wtedy wyraźnie określić, na podstawie jakiego wskaźnika będzie podwyższana cena (np. wskaźnika wzrostu cen materiałów i usług budowlanych, publikowanego przez GUS). Zawierając umowę, wykonawcy często żądają zadatku lub zaliczki, czyli zapłaty pewnej części umówionej ceny. Gdy umowa dochodzi do skutku, zarówno zadatek, jak i zaliczka, zaliczane są na poczet wynagrodzenia wykonawcy. Trzeba jednak pamiętać, aby nie wpłacać na wstępie dużych kwot.


W umowie trzeba koniecznie zaznaczyć, że wpłacanie kolejnych rat wynagrodzenia wykonawcy będzie uzależnione od postępu prac na budowie. Ustalenie w umowie sztywnych terminów płatności bez powiązania ich z postępem robót powoduje, że w razie niedotrzymania terminu płatności wykonawca może naliczać inwestorowi karne odsetki.

Można także w umowie zastrzec, że inwestor ma prawo wstrzymać się z przekazaniem ostatniej raty do czasu usunięcia usterek stwierdzonych przy odbiorze budynku.


Data publikacji: 2006-05-28
Źródło: Budowlany.net
Strony: 1



Partnerzy