Strona główna Poradnik Warto wiedzieć

Cięcie i gięcie strzemion oraz prętów zbrojeniowych

 

Maszyny do gięcia i cięcia prętów zbrojeniowych zdecydowanie ułatwiają prace zbrojeniowe na budowach. Powodują, że produkcja zbrojeń jest zarówno łatwiejsza, jak i bardziej precyzyjna. Maszyny te można podzielić na trzy grupy:

  1. Gilotyny do prętów zbrojeniowych;
  2. Giętarki do prętów zbrojeniowych;
  3. Maszyny kombi, czyli połączenie gilotyny wraz z giętarką.

 

GILOTYNY DO PRĘTÓW ZBROJENIOWYCH.

Można wyróżnić dziewięć rodzajów urządzeń, które różnią się mocą oraz silnikiem (jednofazowe lub trójfazowe). Najmniejsze nożyce mają moc 1,5kW i mogą przeciąć jednorazowo pręt o grubości 20mm. Największe urządzenie posiada moc 5,5kW i może przeciąć jednorazowo pręt o grubości 40mm. Jednakże na tym, możliwości tej maszyny się nie kończą, ponieważ może również przeciąć maksymalnie trzy pręty o średnicy 26mm. Jest to duża oszczędność czasu oraz poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy. Urządzenia mają dwukrotne zabezpieczenia, które stanowią klapka ochronna oraz pedał. Nie zastosowanie któregokolwiek z nich powoduję, że urządzenie nie zadziała.

Nożyce do prętów zbrojeniowych SC26VM

Konstrukcja główna wykonana z jednego odlewu żeliwnego. Jeden monolityczny blok zapewnia wysoki stopień niezawodności i trwałości mechanizmów wewnętrznych oraz wydajność cięcia. Ciecie wyjątkowo delikatne (bez tak zwanego szoku dla obsługującego maszynę) możliwe dzięki 4 stopniom redukcji cięcia oraz biegami wykonanymi ze specjalnej stali. Prostokątne noże posiadają 4 krawędzie tnące, ich wymiana podczas eksploatacji jest bardzo łatwa.

 

GIĘTARKI DO PRĘTÓW ZBROJENIOWYCH

Urządzenia te również można uszeregować wg mocy oraz sposobu zasilania. Najmniejsza giętarka posiada moc 1,5kW i można maksymalnie dogiąć trzy pręty o średnicy 12mm. lub jeden 24mm. Tutaj należało by wyróżnić jednocześnie zaginarkę do strzemion, która ma moc 1,5kW i za pomocą której można kształtować strzemiona. Elektryczne giętarki do strzemion przeznaczone są do wykonywania strzemion o wielokątowych kształtach i różnej długości boków. Wykonując jednakowe elementy można uzyskać od 700 do 1000 strzemion na godzinę (w zależności od średnicy drutu).

Giętarka do strzemion SP16T

 

 

 

 

 

 

Maszyna o największej mocy 4kW potrafi giąć pręty o maksymalnej średnicy 46mm.

Giętarka do prętów zbrojeniowych SP30T

Silnik chłodzony powietrzem. Maszyny wyposażone są w mechanizm rewersyjny, pozwalający na obrót stołu w obydwu kierunkach, w pełnym zakresie. Maszynę można obsługiwać po obu stronach. Wysokiej jakości sondy pozwalają na precyzyjne kalibrowanie ustawienia kąta gięcia pręta zbrojeniowego. Wszystkie części lakierowane są metodą proszkową (epoksydową). Jedyna w swoim rodzaju, ze względu na wytrzymałość w czasie i bezpieczeństwo w czasie pracy. Cztery zamontowane kółka ułatwiają przemieszczanie, posiadają dodatkowo mechanizm hamulcowy. Silnik maszyny chłodzony jest powietrzem. Zbudowana z dwóch niezależnych bloków, co pozwala na szybką, łatwą wymianę oraz konserwację części.

MASZYNY KOMBI – POŁĄCZENIE GILOTYNY WRAZ Z ZAGINARKĄ

Maszyny kombi są to urządzenia uniwersalne. Tak jak w powyższych przypadkach różnią się mocą i co za tym idzie możliwościami cięcia i gięcia. Są to urządzenia wyjątkowo wydajne i łatwe w obsłudze. Dzięki zastosowaniu specjalnego typu motoru osiągnięto cięcie wyjątkowo delikatne (bez tak zwanego szoku dla obsługującego maszynę). Można ją stosować w zakładach wykonujących zbrojenia jak i na placach budowy.

Przedstawiamy parametry techniczne maszyny kombi firmy Sirmex, o nazwie STP 30/35T:

  • Moc urządzenia: 3kW;
  • Zabezpieczenie termiczne: HP 4;
  • Waga: 450kg.;
  • Ilość cykli na minutę: 9;
  • Dopuszczalne parametry cięcia i gięcia:

Wytrzymalość

R = 65 kg. / mm²

R = 85 kg. / mm²

Ilość prętów

1

2

3

1

2

3

Srednica prętów [mm.]

26/30

18/24

14/22

22/28

16/22

14/20

 

Opierając się na powyższych parametrach , bardzo łatwo możemy wywnioskować, jaką ilość prętów możemy wyprodukować w ciągu godziny. Maszyny zapewniają przyzwoitą wydajność oraz bezpieczeństwo i higienę pracy.

Poniżej przedstawiamy krótki film poglądowy zastosowania zaginarki SP 36T:

https://www.youtube.com/watch?v=XVcSeORjsqs

 


Data publikacji: 2018-09-11
Źródło: Opracowanie własne: Przemysław Niewiadomski
Strony: 1



Partnerzy