Strona główna Poradnik Stolarka otworowa

Porady dotyczące okien dachowych

1.Przez okna połaciowe wpada do 50% więcej światła w stosunku do okien zamontowanych pionowo.
2.Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym określa się stosunkiem powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi doświetlanego pomieszczenia. W przypadku pomieszczeń użytkowych stosunek ten powinien wynosić 1:5-1:8, a pomieszczeń pomocniczych 1:8-1:12.
3.Dobierając kilka okien mniejszych uzyskamy bardziej równomierny rozkład światła dziennego niż przez jedno okno duże.
4.Na rozkład światła dziennego ma również wpływ wysokość na jakiej zostaną zamontowane okna. Umieszczenie okien możliwie najwyżej w połaci dachu sprawia, że pomieszczenie jest lepiej doświetlone.

 

Odpowiedni montaż szpalet wewnętrznych - dolna szpaleta prostopadle do powierzchni podłogi, górna równolegle - zwiększa ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

     

(rys. Instrukcja Montażu).

 

Konstrukcja zawiasu umożliwia obrót skrzydła o 180 stopni co pozwala na wygodne umycie okna. Umieszczona w skrzydle zasuwka blokuje okno uchylone lub obrócone do mycia.

Aby zapobiec występowaniu w okresach zimowych kondensacji pary wodnej na szybie należy: prawidłowo wykonać szpalety okna i umieścić źródło ciepła bezpośrednio pod oknem (rys. a), dbać o prawidłowe funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej (rys. b). regularnie wietrzyć pomieszczenia (rys. c, d),

Konstrukcja klamki umożliwia 3 stopniowe ryglowanie, co pozwala na pozostawienie szczelin w celu umożliwienia większego napływu świeżego powietrza do pomieszczenia.
Zużyte powietrze winno być wyprowadzone z pomieszczenia przez ciągi wentylacyjne znajdujące się w kuchni i łazience.

 

     

Zaleca się usuwanie z kołnierza liści i innych zanieczyszczeń przynajmniej raz do roku, aby zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej (rys. a).

Należy co kilka lat smarować zawiasy smarem stałym (rys. b).Okna są dwukrotnie malowane ekologicznym lakierem akrylowym.Ponowne malowanie okna należy wykonać lakierem akrylowym co 2-10 lat w zależności od warunków eksploatacji (rys. c).


Data publikacji: 2013-01-26
Źródło: budowlany.pl
Strony: 1



Partnerzy