Strona główna Poradnik Materiały instalacyjne Kamień w rurach, zacieki na szklankach, zapchana bateria prysznicowa? Jak tego uniknąć?

Kamień w rurach, zacieki na szklankach, zapchana bateria prysznicowa? Jak tego uniknąć?

Twarda woda jest niepożądana do picia i zasilania wodociągów komunalnych, nie nadaje się również na potrzeby gospodarki wodnej w energetyce (kotły parowe, wymienniki ciepła, itp.)

Woda z większości ujęć w Polsce charakteryzuje się wysoką zawartością rozpuszczonych w niej związków wapnia i magnezu, które to powodują tzw. " twardość wody". Węglany tych soli wytrącają i osadzają się w postaci kamienia.


Obecność jonów wapnia i magnezu w wodzie powoduje:
  • znaczne obniżenie sprawności cieplnej urządzeń,
  • przedwczesne zużycie elementów grzewczych,
  • nieestetyczny wygląd urządzeń sanitarnych (baterie, umywalki, wanny)
  • zwiększenie zużycia energii (już1 mm osadu może spowodować zwiększenie jej zużycia nawet o 10%),
  • niszczenie urządzeń gospodarstwa domowego.
Sposobem zmiękczenia wody jest metoda magnetyczna, która polega na polaryzacji m. in. jonów wapnia i magnezu. W wyniku odpychania się ładunków nie dochodzi do osadzania ani łączenia się z innymi związkami i koagulantami.

Proces zmiękczania jonowymiennego wody polega na przepuszczeniu wody przez złoża żywic jonowymiennych. W trakcie przepływania wody zachodzi reakcja wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. W wyniku użytkowania złoże traci swoje właściwości , dlatego co określony czas wymagany jest proces regeneracji złoża, który polega na wymianie zgromadzonych jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Urządzenia zmiękczające wodę mogą być sterowane czasowo - regeneracja złoża następuje w zaprogramowanych odstępach czasowych, lub objętościowo - regeneracja urządzenia następuje po zmiękczeniu zaprogramowanej objętości wody.

Zmiękczanie wody zapobiega powstawaniu kamienia kotłowego w instalacjach wodnych i sprzętach gospodarstwa domowego, zapewnia tym samym wyższą jakość wody. Uzdatniona woda eliminuje problem nacieków na wyschniętym szkle, porcelanie łazienkowej, naczyniach, bateriach, armaturze, przedłuża jednocześnie życie zmywarki, pralki, jacuzzi, a przede wszystkim przedłuża życie kotłów i bojlerów eliminując powstawanie w nich warstwy kamienia. Zmniejsza się również zapotrzebowanie na energię (o 17 do 21%) potrzebną na ogrzanie takiej samej ilości wody. Nie wytrąca się kamień w rurach, nie zatykają się zawory w armaturze, sitka w kranach, nie wytrąca się kamień w czajniku. Woda zmiękczona nie tylko zwiększa siłę czyszczenia, ale także obniża zapotrzebowanie na proszki do prania, środki czyszczące, chemikalia i detergenty. Miękka woda jest delikatna dla skóry, co jest ważne nie tylko przy kąpieli ale również przy myciu naczyń. Niewielkie gabaryty urządzenia pozwalają na zainstalowanie w każdym miejscu - zarówno mieszkaniu jak i w kotłowni lub pralni. Prosty w obsłudze elektroniczny sterownik gwarantuje niezawodną i bezobsługową pracę przez długie lata. Transformataor 12V zapewnia całkowicie bezpieczną pracę. Układ elektroniczny wykrywa wartość napięcia zasilania. Optyczny czujnik pozwala obserwować zmiany poszczególnych cykli urządzenia - aktualny cykl wraz z pozostałym czasem regeneracji pokazywany jest na wyświetlaczu. Zawory klapowe dociskane ciśnieniem wody gwarantuję niezawodność systemu i całkowitą szczelność. W opcji urządzenie wyposażone jest w czujnik braku soli oraz generator chloru.

Aby pomóc Państwu w doborze stacji uzdatniania wody, prosimy o przesłanie próbki wody lub też o wypełnienie i przesłanie poniższego kwestionariusza:

Analiza wody surowej przeznaczonej do zasilania domu:

*mętność [mg/l]:

 

*barwa [mg/l]:

 

zapach:

 

*twardość ogólna [dH, °f, mg/l]:

 

utlenialność [mgO2/l]:

 

*pH:

 

*amoniak [mg/l]:

 

*żelazo ogólne [mg/l]:

 

*azotany [mg/l]:

 

*azotyny [mg/l]:

 

*mangan ogólny [mg/l]:

 

chlorki [mg/l]:

 

przewodność [uS/cm]:

 

 


Data publikacji: 2013-10-24
Źródło: Opracowanie własne: Przemysław Niewiadomski
Strony: 1



Partnerzy