Strona główna Poradnik Materiały instalacyjne Najlepszy kocioł kondensacyjny

Najlepszy kocioł kondensacyjny

 

 

W dobie galopujących cen energii, każdy rozsądny inwestor zastanawia się nad najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzania domu. Technika kondensacyjna umożliwia zoptymalizowanie kosztów energii, poprzez wykorzystanie tzw. „ciepła utajonego”, które zawarte jest w parze wodnej, powstającej w czasie spalania gazu (produkt spalania wodoru).

Podczas gdy w kotłach niekondensacyjnych energia kondensacji (tzw. ciepło utajone) zawarta w parze wodnej uchodzi wraz ze spalinami do komina, kotły kondensacyjne są w stanie ją wykorzystać. Jest to związane z budową wymiennika ciepła, którego powierzchnia wymiany ciepła jest znacznie większa od wymienników w „zwykłych” kotłach. Dzięki temu w wymienniku ciepła, po przejęciu "ciepła jawnego" od spalin, ma miejsce dalsze ich schładzanie do temperatury niższej niż temperatura kondensacji pary wodnej. W czasie procesu skraplania pary wodnej uwalniane jest ciepło kondensacji i przekazywane wodzie grzewczej w wymienniku ciepła.

Eksperci z firmy Vaillant twierdzą, że poprzez zastosowanie techniki kondensacyjnej możliwe jest wykorzystanie „ciepła kondensacji”, ale i tzw. „ciepło jawne” powstałe w wyniku spalania gazu, jest efektywniej przekazywane wodzie grzewczej. W związku z zastosowaniem technologii kondensacji możliwe jest uzyskanie sprawności kotła ponad 100%. Sprawność, czyli stosunek energii wykorzystanej do energii włożonej. W kotłach konwencjonalnych taka sprawność jest nieosiągalna.

Firma Viessmann przeprowadziła badania nad wykorzystaniem techniki kondensacyjnej przy niewielkich obciążeniach. Przy niskich temperaturach systemu grzewczego kotły kondensacyjne wykazują bardzo dobre sprawności, gdyż przy niskiej temperaturze wody kotłowej efekt kondensacji jest szczególnie wysoki. Warto zwrócić uwagę na zastosowanie dobrego regulatora pogodowego, gdyż wówczas osiąga się najlepsze efekty kondensacji.

Podjęliśmy próbę porównania kotłów kondensacyjnych (jednofunkcyjnych) o podobnych parametrach czterech producentów: Vaillant, Viessmann, Buderus oraz Junkers, odpowiednio EcoTec VC plus 246/3-5, Witodens 100-W, Logamax plus GB022-24, Cerapur Smart ZSB 22-3C.

Kocioł EcoTec VC plus 246/3-5 posiada moc 9,4-26kW, w komplecie ma wbudowany zawór trójdrogowy, który umożliwia podłączenie zasobnika centralnej wody użytkowej. Produkt ten jest stosunkowo cichy, akustyka jest poniżej 45dB. Vaillant podaje sprawność średnioroczną na poziomie 107%. Piec wyposażony jest w dosyć rozbudowany system kontroli, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Producent nie podaje wielu informacji na temat wymiennika kondensacyjnego, który wykonany jest ze stali szlachetnej (chromowo-niklowo-tytanowej). Palnik kotła jest również wykonany ze stali szlachetnej o szerokim zakresie modulacji (30-100%). Zużycie gazu przy maksymalnym obciążeniu wynosi 2,6m3/h. Stosunkowo krótki jest okres gwarancji, który wynosi 12 miesięcy, jednakże można go przedłużyć na następne 12 miesięcy, poprzez serwisowanie. Do niebywałych zalet tego produktu należy to, że posiada (opcjonalnie) system diagnostyczny DIA, który umożliwia kontrolę serwisu poprzez podłączenie do komputera lub poprzez Internet. Cena rynkowa kotła wynosi 5260,00zł.

Drugim kotłem, który wzięliśmy pod uwagę jest Vitodens 100-W firmy Viessmann. Moc zawiera się w przedziale 9-26kW, akustyka również na przyzwoitym poziomie <45dB. Chlubą producenta jest wymiennik ciepła Inox-Radial, wykonany z najwyższej jakości stali szlachetnej z dodatkiem tytanu i molibdenu. Charakteryzuje się on długowiecznością i wysoką odpornością na korozję. Specjalna konstrukcja wymiennika i gładka powierzchnia sprzyja samooczyszczeniu. Jak mówią specjaliści jest to gwarancja niezawodności i wysokiej sprawności na lata. Na uwagę również zasługuje palnik cylindryczny MatriX, który gwarantuje długoletnią eksploatację poprzez zastosowanie siatki MatriX ze stali nierdzewnej. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie palnik cylindryczny MatriX nie jest hitem technologicznym firmy Viessmann. Zdecydowanie lepszym jest modulowany, półkolisty palnik promiennikowy MatriX, który zastosowany jest w kotłach Witodens 300-W. Sprawność Vitodens 100-W wynosi 107%. Wszystkie istotne dla prac konserwa­cyjnych elementy są łatwo dostępne i demontowalne od przodu. Oznacza to oszczędność czasu przy konserwacji i serwisowaniu. Do kotła Vitodens 100-W można zastosować jeden z trzech termosta­tów podłączonych przewodem lub je­den z dwóch termostatów wykorzy­stujących łączność radiową. Zużycie gazu (GZ-50) przy maksymalnym obciążeniu 24,3kW: 2,60m3/h. Gwarancja wynosi 24 miesiące. Producent zaleca wykonywanie corocznych przeglądów. Cena rynkowa wynosi 5300,00zł.

Następnym produktem, którego analizą się zajęliśmy jest jednofunkcyjny Logamax plus GB022-24 firmy Buderus. Moc zawiera się w przedziale 6-24kW, również jest kotłem cichym <45dB. Producent podaje sprawność na poziomie 107%. Kocioł ma wbudowany zawór trójdrogowy, tak więc może być podłączony do wymiennika centralnej wody użytkowej. Producent mało mówi na temat wymiennika oraz palnika. Zdołaliśmy się dowiedzieć, że wymiennik stanowi aluminiowo krzemowa rura spiralna, natomiast palnik wykonany jest ze stali szlachetnej. Zużycie gazu przy maksymalnym obciążeniu 24kW wynosi 2,58m3/h. Udzielana jest gwarancja 24 miesiące. Na uwagę zasługuje regulator pokojowy Logamatic RC 20. Posiada zegar cyfrowy dla programu dziennego oraz tygodniowego wraz z 8 standardowymi programami oraz przełącznik rodzaju pracy: „automatyczna”, „ciągłe grzanie”, „obniżenie”. Regulator automatycznie dopasowuje temperaturę zasilania obiegu grzewczego w przypadku oddziaływania obcego źródła ciepła w pomieszczeniu. Cena rynkowa kotła jest stosunkowo wysoka i wynosi 6250,00zł. Podczas rozmowy z konsultantem firmy Buderus polecono nam zakup kotła GB152, który jest bardziej zaawansowany technologicznie.

Ostatnim piecem, który prześwietliliśmy jest Cerapur Smart ZSB 22-3C firmy Junkers. Jest to jeden z tańszych produktów na rynku. Cena rynkowa wynosi ok. 4200,00zł. Uważam, ze jest to korzystna cena za kocioł kondensacyjny o mocy 7,3-21,8kW. Producent, i w tym przypadku, mało mówi o palniku oraz wymienniku, jednakże zdołaliśmy się dowiedzieć, że wymiennik wykonany jest ze stali szlachetnej aluminiowo – krzemowej. Kocioł ma również wbudowany zawór trójdrogowy do podłączenia zasobnika c.w.u. Cerapur Smart osiąga sprawność znormalizowaną 109% przy minimalnej emisji spalin. Komora zmieszania wstępnego z zabudowaną klapą spalinową, umożliwiającą pracę kotła w kaskadzie z kolektorowym systemem spalinowym (wspólny komin). Zużycie gazu przy maksymalnym obciążeniu jest na poziomie 2,1m3/h, co stanowi przyzwoity wynik. Gwarancja wynosi 24 miesiące, z możliwością przedłużenia na trzeci rok. Na uwagę zasługuje również cicha praca kotła, gdzie akustyka wynosi ok. 36dB. Uważam, że Cerapur Smart jest produktem wyjątkowo atrakcyjnym cenowo.

Myślę, że powyższe porównanie pomoże naszym czytelnikom w wyborze odpowiedniego kotła kondensacyjnego. Z mojego punktu widzenia godnym rozważenia jest produkt Viessmann, ze względu na swoją zaawansowaną technologię. Wysokie noty również należą się firmie Junkers, za wyprodukowanie kotła kondensacyjnego o przyzwoitych parametrach i bardzo konkurencyjnej cenie. Decyzję zakupu pozostawiam Państwu.


Data publikacji: 2010-01-30
Źródło: Przemysław Niewiadomski
Strony: 1



Partnerzy