Strona główna Poradnik Materiały instalacyjne Czym kierować się wybierając grzejniki do domu?

Czym kierować się wybierając grzejniki do domu?

Odpowiedni wybór grzejników do domu jest bardzo ważny, gdyż uzależniony jest od kilku czynników. Podstawowym czynnikiem doboru jest materiał, z którego produkowane są grzejniki, tzn. czy zastosować grzejniki żeliwne, stalowe, czy też aluminiowe. Każdy z tych grzejników ma swoje zalety i wady.

Grzejniki żeliwne, od pewnego czasu były wymieniane w naszych domach, ponieważ produkty te charakteryzowały się mało estetycznym wyglądem, ale w czasach PRL-u były one jedynym dostępnym elementem grzewczym. Ostatnimi czasy wracają do łask polskich klientów, gdyż nowa oferta producentów spowodowała, że stały się one eleganckie, w różnych kształtach i kolorach. Grzejniki wykonane z żeliwa charakteryzują się dużą odpornością na korozję. W wielu polskich domach są one wykorzystywane do dnia dzisiejszego, mimo iż mają po dwadzieścia lub trzydzieści lat. Tak długi okres użytkowania naświetla wytrzymałość tego materiału. Są mało wrażliwe na jakość wody. Nie stwarza też szczególnego zagrożenia tzw. korozją elektrochemiczną. Występuje ona tam, gdzie w tej samej instalacji stosowane są metale o różnej aktywności chemicznej, czyli mniej lub bardziej szlachetne, np. aluminium i miedź. Grzejniki żeliwne zalecane są do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody, gdyż posiadają duże przekroje wewnętrzne i działają bez udziału pompy, tylko w skutek naturalnego unoszenia się lżejszej wody ogrzanej i opadania cięższej ochłodzonej. Wadą tych grzejników jest to, że wolniej się nagrzewają, ale z kolei dłużej przechowują ciepło po zaprzestaniu zasilania. Ciężar grzejników żeliwnych również nie stanowi ich atutów. Duża waga tych produktów staje się kłopotliwa przy lekkiej zabudowie np. z płyty gipsowo kartonowej.

 Grzejnik żeliwny.

Alternatywnym materiałem do produkcji grzejników jest stal. Grzejniki stalowe cieszą się coraz większą popularnością w naszym Kraju, mają niewątpliwie wiele zalet. Produkty te powstają przez zgrzanie dwóch arkuszy blachy stalowej walcowanej na zimno, uformowanej tak, że powstają kanaliki, którymi przepływa woda. Do płyt są najczęściej dogrzewane elementy konwekcyjne z blachy, rozwijające powierzchnię oddawania ciepła. Grzejniki płytowe charakteryzują się niską pojemnością wodną (2-3 l./kW), w przeciwieństwie do grzejników żeliwnych. Dobór grzejnika realizowany jest poprzez określenie wielkości pomieszczenia, a następnie ustalenie zapotrzebowania na moc cieplną do danego pomieszczenia. Znając moc określa się typ i wymiary grzejnika. W przypadku grzejników żeliwnych moc można kalkulować poprzez dodawanie lub odejmowanie członów (tzw. żeberek). Wadą grzejników stalowych jest to, że nie są one tak odporne na korozję, jak żeliwne, w związku z tym należy dbać, aby woda instalacyjna zawierała jak najmniej tlenu. Instalacja, przy grzejnikach stalowych powinna być wykonana ze stali, miedzi oraz tworzyw sztucznych.

 Grzejnik stalowy.

 

 

 

 

 

Drugim czynnikiem wyboru grzejników jest funkcja, jaką mają pełnić, tzn. czy mają tylko ogrzewać pomieszczenia, czy też mają również je dekorować. Obok grzejników panelowych stal nadaje się doskonale do produkcji dekoracyjnych grzejników łazienkowych lub pokojowych. Niewątpliwą zaletą stali jest możliwość dowolnego jej kształtowania, co umożliwia wykonywanie różnych konstrukcji, które pełnią funkcję dekoracyjną. Producentów grzejników dekoracyjnych jest na naszym rynku mnóstwo, w związku z tym ich kreatywność jest nieograniczona. Na szczególną uwagę zasługuje producent wchodzący na rynek Polski – firma Luxrad, która opatentowała ciekawą technologię „Wulkan”, wykorzystującą zasadę konwenkcji. Grzejniki te produkuje się przy zastosowaniu dwuściennych rurek. Woda znajduje się tylko pomiędzy ściankami rurek, co powoduje dodatkowo powstanie w środku komina ciepłego powietrza i znacząco zwiększa moc grzewczą grzejnika. Jako nieliczni w Europie Luxrad oferuje grzejniki pokryte specjalnymi powłokami lakierniczymi (okleinami o grubości mikrona) imitującymi na przykład różne gatunki drewna, marmuru, granitu lub przedstawiające inne oryginalne wzory. Na przykładzie firmy Luxrad widać nieograniczoną kreatywność  zastosowania stali.

Grzejnik dekoracyjny TOBA.

Trzecim rodzajem materiału z którego produkowane są grzejniki jest aluminium. Grzejniki aluminiowe są lekkie i odporne na korozję. Dobrze przewodzą ciepło i dają się łatwo regulować. Szczególne właściwości aluminium pozwalają nadawać kolor nie tylko przez lakierowanie, ale także przez proces elektrochemiczny zwany anodowaniem lub eloksalacją – czyli elektrolitycznym utlenianiem (oksydowaniem) aluminium. Dodatkowym atutem tych grzejników jest mała pojemność wodna, dzięki czemu dobrze współpracują z układami dynamicznymi i zautomatyzowanymi. Nadają się do instalacji z grawitacyjnym obiegiem wody. Wadą grzejników aluminiowych jest to, że przy instalacji należy unikać elementów z miedzi oraz mała wytrzymałość mechaniczna.  W przypadku, jeśli zastaliśmy instalację miedzianą i chcemy założyć grzejniki aluminiowe, należy do wody dodać substancji hamujących korozję, czyli jej inhibitorów. Większość producentów w Kraju i na Świecie nadaje tym produktom trochę futurystyczne kształty, jednakże są to kształty tworzące ciepłą domową atmosferę.

Grzejnik aluminiowy


W związku z powyższymi faktami wybór grzejników nie jest taki łatwy. Mając na względzie kwestie ekonomiczne najbardziej optymalne byłoby żeliwo, natomiast biorąc pod uwagę kwestie estetyczne dobrym wyborem byłaby stal. Artykuł ten na pewno będzie pomocny przy dokonywaniu wyboru.


Data publikacji: 2012-10-16
Źródło: Opracowanie własne Przemysław Niewiadomski
Strony: 1



Partnerzy