Strona główna Poradnik Materiały instalacyjne Systemy detekcji i pomiaru gazów to bezpieczeństwo w przemyśle spożywczym

Systemy detekcji i pomiaru gazów to bezpieczeństwo w przemyśle spożywczym

Jednym z najczęstszych zagrożeń gazowych występujących w przemyśle spożywczym jest amoniak (NH3). Wykorzystuje się go w instalacjach chłodniczych, wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba utrzymania produktu w niskiej temperaturze zarówno na etapie produkcji, jak i podczas późniejszego przechowywania. Amoniak w instalacjach chłodniczych jest wykorzystywany od 1876 r. – jednak w ciągu tego czasu nie uniknięto na świecie wypadków i zagrożeń spowodowanych wyciekami.

Amoniak, ze względu na bardzo dobre właściwości termodynamiczne, zalety ekonomiczne oraz użytkowe, jest ciągle najważniejszym czynnikiem chłodniczym stosowanym w tego typu instalacjach.

AMONIAK I JEGO ODDZIAŁYWANIE NA ORGANIZM LUDZKI

Ciekły amoniak w bezpośrednim kontakcie ze skórą powoduje jej odmrożenie. Jest przy tym bardzo toksyczny, działa również drażniąco na skórę i błony śluzowe. W Polsce wartości NDS (najwyższe dopuszczalne stężenie) i NDSCh (najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe) w wypadku NH3 wynoszą odpowiednio 30 i 35 ppm, tj. 20 i 27 mg/m3. Na podstawie danych zawartych w literaturze i w materiałach z wielu wypadków stwierdzono, że stężenie NH3 w atmosferze w ilości 5000-200 000 ppm powoduje natychmiastową śmierć, a np. 50-500 - podrażnienia oczu i gardła.

DWUTLENEK WĘGLA

– ZAGROŻENIE DLA PRACOWNIKÓW

Kolejnym zagrożeniem gazowym często spotykanym w przemyśle spożywczym jest bezwonny dwutlenek węgla (CO2). Do zatruć dwutlenkiem węgla dochodzi przede wszystkim w zakładach przemysłowych, głównie w kopalniach, jednak zatrucia są także możliwe w zamkniętych pomieszczeniach, w których wydzielany w wyniku fermentacji dwutlenek węgla zwiększa stężenie tego gazu w powietrzu wdechowym. Wejście do takich pomieszczeń bez sprawdzenia składu powietrza lub bez aparatu tlenowego zagraża zatruciem, a nawet śmiercią. Dwutlenek węgla tworzy się przy utlenianiu i fermentacji substancji organicznych – powietrze zostaje zubożone w tlen, a zwiększa się w nim procentowa zawartość dwutlenku węgla. Dzieje się tak w cukrowniach, gorzelniach, wytwórniach win, silosach zbożowych, browarach i innych budynkach związanych z branżą spożywczą. Zatrucie CO2 ma nieco odmienny charakter od zatruć innymi gazami. Polega zwykle na połączeniu zagrażającego życiu niedotlenienia (hipoksja) i hiperkapnii, a co za tym idzie powstającej kwasicy oddechowej. Przy oddychaniu powietrzem zawierającym dwutlenek węgla w małych stężeniach (poniżej 5% w powietrzu wdechowym) zwiększa się jego ciśnienie parcjalne we krwi (hiperkapnia), co powoduje uczucie duszności, niepokój, pobudzenie ośrodka oddechowego i zwiększenie częstości oddechów. Przy stężeniach powyżej 10% narasta duszność i osłabienie, pojawiają się omamy i zaburzenia świadomości, a także śpiączka oraz drgawki. Stężenia powyżej 20% powodują śmierć w ciągu kilkunastu minut, a powyżej 30% - śmierć natychmiastową.

SYSTEMY DETEKCJI GAZÓW

Stacjonarne systemy detekcji gazów, które oferuje firma ALTER S.A., chronią obiekty przemysłowe przed zagrożeniami spowodowanymi zarówno gazami wybuchowymi, jak i toksycznymi (np. CO2 i NH3 i wiele innych). Na uwagę zasługują dwa typy systemów oferowanych przez firmę ALTER S.A.

  • System detekcyjno-odcinający typ SDO działa w połączeniu z centralką (SDO), która informuje o trybie pracy głowic detekcyjnych oraz umożliwia ustawienie urządzeń wykonawczych (np. wentylacja) przez wyjścia przekaźnikowe.


  • Mikroprocesorowy system monitorująco-rejestrujący typ MSMR-16 jest systemem pomiarowo-rejestracyjnym. Wszelkie informacje są wyświetlane na czytelnym wyświetlaczu LCD, a rejestr zdarzeń i sytuacji związanych z trybem pracy całego systemu obsługują dwie niezależne pamięci danych. Centrala MSMR- 16 (podobnie jak SDO) może współpracować z innymi urządzeniami wykonawczymi (np. wentylacja) przez wyjścia przekaźnikowe. Dodatkową zaletą systemu jest możliwość komunikacji z innymi systemami nadrzędnymi przez port RS-485 z protokołem Modbus.

 

GŁOWICE POMIAROWE

Centrale typu MSMR-16 i SDO współpracują z dwoma typami głowic pomiarowych - MGX-70 oraz GDX-70.

  • Głowice pomiarowe MGX-70 są przeznaczone do pomiarów stężenia gazów i par cieczy palnych, toksycznych oraz tlenu w strefach 1 i 2 zagrożonych wybuchem mieszanin gazów oraz par cieczy palnych z powietrzem, a także w strefach 21 i 22 zagrożonych wybuchem mieszanin przewodzących pyłów palnych z powietrzem. Głowice mogą być również używane poza strefami zagrożenia wybuchem. Głowice pomiarowe MGX-70 mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, do zabezpieczania obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej i przydomowych.


  • Głowice pomiarowe GDX-70 są przeznaczone do pomiarów stężenia gazów i par cieczy palnych, toksycznych oraz tlenu w miejscach, w których nie są wyznaczone strefy zagrożenia wybuchem. Głowice MGX-70 i GDX-70 są wyposażone w wymienny moduł czujnika, dlatego w łatwy sposób można dokonywać wymiany, kalibracji i konfiguracji głowic do wykrywania różnych mediów. Moduł wraz z czujnikiem jest kalibrowany fabrycznie na odpowiednie medium, do pomiaru którego został przeznaczony.

Jako producent systemów detekcji i pomiaru gazów oferujemy kompleksową obsługę, począwszy od projektu i dostawy, po montaż i serwis urządzeń. W interesie naszych Klientów łączymy wiedzę w wielu dziedzinach oferując doradztwo techniczne, dobór urządzeń, projekt, montaż, uruchomienie, bezpłatne szkolenie z zakresu obsługi i eksploatacji oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

 


Data publikacji: 2013-06-15
Źródło: ALTER S.A.
Strony: 1



Partnerzy