Strona główna Poradnik Chemia budowlana A,B,C gipsu

A,B,C gipsu

Alabaster
Współcześnie alabastrem nazywa się delikatny, mleczny, półprzezroczysty, stopiony i szybko schłodzony gips. Stosowany jest do produkcji różnego rodzaju ozdób - od abażurów lamp po stiuki  i duże rzeźby.

Anhydryt
Występujący w przyrodzie anhydryt jest skałą osadową, wykrystalizowaną z morskiej wody (z przesyconych roztworów siarczanu wapniowego). Obok anhydrytu naturalnego w przemyśle stosowany jest również anhydryt powstały z wyprażenia gipsu dwuwodnego naturalnego lub pochodzącego z procesów przemysłowych. W zależności od temperatury prażenia otrzymujemy różne bezwodne fazy anhydrytu, charakteryzujące się odmiennymi właściwościami.

Chłonność podłoża
Właściwość podłoża, która ma wpływ na proces wiązania zapraw na nie nakładanych. W przypadku podłoży zbyt chłonnych następuje bardzo szybkie odciągnięcie wody z nakładanej zaprawy, co zdecydowanie zaburza proces wiązania. W efekcie zaprawa po wyschnięciu jest sypka i nie osiąga zakładanej wytrzymałości. Nadmierną chłonność podłoża można zredukować poprzez gruntowanie. Najprostszym sposobem gruntowania powierzchni jest zwilżenie jej wodą tuż przed nakładaniem zaprawy. Bardziej skutecznym sposobem zmniejszenia chłonności jest zagruntowanie go emulsją EURO-GRUNT Nowej Doliny Nidy, co dodatkowo wpływa na wzmocnienie podłoża. Chłonność podłoża można sprawdzić w prosty sposób, np. poprzez skropienie go spryskiwaczem. Jeśli woda jest gwałtownie wchłaniana przez spryskany podłoże należy uznać je za chłonne. Jeżeli zaś woda spływa po ścianie lub długo utrzymuje się na powierzchni podkładu, wtedy podłoże można uznać za mało chłonne.

Czas gotowości do pracy
Maksymalny czas liczony od momentu wymieszania zaprawy gipsowej z wodą, w trakcie którego zaprawa nadaje się jeszcze do użycia.

Czas przechowywania
dopuszczony przez producenta czas składowania materiału w określonych warunkach, w trakcie którego materiał powinien zachować swoje właściwości użytkowe.

Dyfuzja pary wodnej
Przemieszczanie się pary wodnej przez przegrodę budowlaną spowodowane różnicą ciśnień. Różne wartości ciśnienia pary wodnej po obu stronach przegrody są wynikiem różnic w temperaturze i wilgotności powietrza. Para wędruje od strony wyższego ciśnienia (ciepła strona) w kierunku ciśnienia niższego (strona zimna). Opór, który stawia dany materiał parze wodnej określany jest za pomocą WSPÓŁCZYNNIKA OPORU DYFUZYJNEGO.

Ekologiczny materiał
Charakteryzuje się małym zużyciem energii pierwotnej potrzebnej do jego wyprodukowania, w porównaniu z korzyściami, które płyną dla ochrony środowiska naturalnego, wynikającymi z jego stosowania. O ekologiczności danego produktu świadczy również: bezodpadowa produkcja, możliwość recyclingu, brak zawartości w materiale substancji niszczących środowisko naturalne (wodę, gleby, warstwę ozonową), a także brak możliwości wytwarzania tego typu substancji w trakcie produkcji i użytkowania materiału.

Gips syntetyczny
Otrzymywany jest w wyniku odsiarczania gazów odlotowych mokrą metodą wapienną. Polega ona skierowaniu strumienia odpylonych gazów paleniskowych do wieży absorbcyjnej, gdzie następuje absorpcja dwutlenku siarki i jego reakcje z natlenianą zawiesiną węglanu wapnia lub wodorotlenku wapnia. W wyniku procesów zachodzących w absorberze powstaje zawiesina CaSO4•H2O. Po usunięciu nadmiaru wody gips kieruje się na składowisko.

Gruntowanie
To czynność pokrywania lub impregnowania podłoża odpowiednimi preparatami, mająca na celu przygotowanie go przed naniesieniem kolejnych warstw. Zadaniem gruntowania jest powierzchniowe wzmocnienie podłoża, w przypadku podłoży chłonnych zmniejszenie tejże chłonności (Emulsja Gruntująca EURO-GRUNT z Nowej Doliny Nidy), poprawienie przyczepności w przypadku podłoży niechłonnych lub zbyt gładkich (Preparat Gruntujący INTER-GRUNT Nowej Doliny Nidy). Dobór środka gruntującego zależy zarówno od podłoża, na którym jest on stosowany, jak również od właściwości materiału nakładanego po gruntowaniu.

Mleczko
Cienka warstwa materiału o dużej zawartości spoiwa i innych drobnych cząstek, mogąca występować na powierzchni wykonywanego podkładu lub tynku w czasie jego układania i robót wykończeniowych.


Data publikacji: 2006-05-26
Źródło:
Strony: 1



Partnerzy