Strona główna Poradnik Chemia budowlana Dekoracyjna ochrona drewna

Dekoracyjna ochrona drewna


Drewno to jeden z najpopularniejszych naturalnych surowców budowlanych. Jest elastyczne i odporne, jednak to jak długo zachowa te cechy, zależy od sposobu jego zabezpieczenia przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami.



Fauna i flora

Powierzchnię drewnianą należy zabezpieczyć przed zagrażającą jej florą i fauną. Najlepszym rozwiązaniem są preparaty, które można nakładać zarówno na drewno zdrowe jak i zainfekowane (Wood Preserver). Dzięki doskonałym właściwościom penetracyjnym znajdują one zastosowanie przy impregnowaniu belek, krokwi i powierzchni dekoracyjnych. Przy wyborze preparatu należy zwrócić uwagę, czy jest to produkt wodny (impregnaty rozpuszczalnikowe zwiększają palność drewna), oraz czy można go używać wewnątrz budynku, gdyż niektóre rodzaje biocydów nie mogą być stosowane w pomieszczeniach.

Okulary i filtr… na słońce

Słońce jest odpowiedzialne za wszystkie zmiany kolorystyczne drewna. Podłoża niezabezpieczone ciemnieją i niezależnie od gatunku przyjmują kolor szary. Możemy temu zapobiegać wybierając impregnat, lakierobejcę lub lakier w wersji kolorowej albo produkt bezbarwny zawierający filtr UV. Produkty kolorowe powinny zawierać pigmenty koloidalne
(cząsteczki o rozmiarach10-6 cm), które wnikają w głąb drewna (Wood Stain) a nie tylko pozostają na powierzchni, skąd łatwo zostaną wypłukane. Takie produkty dają wieloletnią ochronę a nie tylko jej złudzenie i konieczność corocznej renowacji. Producenci często podają procentową zawartość substancji stałych, czyli zawartość „cukru w cukrze”. Im wartość ta jest wyższa, tym więcej środków odpowiedzialnych za ochronę drewna (pigmenty, pozostałości żywic) a tym samym, solidniejsza powłoka ochronna (One Coat).
Wybierając produkty bezbarwne należy wybierać te zawierające filtr UV. Daje to możliwość prezentowania naturalnego koloru drewna i zachowania jego walorów dekoracyjnych na długie lata (Exterior Varnish). Należy pamiętać, że nie wszystkie lakiery „zewnętrzne” na polskim rynku są odporne na działanie promieni UV.

Z deszczu pod rynnę…

Chcąc zapewnić drewnu wieloletnią trwałość należy uczynić je hydrofobowym, czyli niewrażliwym na działanie wody i wilgotności. Większość lakierów i lakierobejc tworząc na powierzchni powłokę gwarantuje taką ochronę. Natomiast przy wyborze wnikającego w głąb impregnatu należy zwrócić uwagę czy zawiera on środki hydrofobizujące (Super Wood Stain).
Większość tanich i popularnych produktów tworzy nietrwałą powłokę ze względu na niską zawartość substancji stałych. Podlegając szybkiemu wymywaniu tracą właściwości hydrofobowe, co pociąga za sobą potrzebę odnowienia takiej powierzchni już po jednym sezonie.

Trochę Sahary, trochę Kamczatki….

Strefa klimatyczna, w której żyjemy zapewnia nam roczną amplitudę 65°C. Drewno narażone jest na duże zmiany objętościowe. Dlatego na najbardziej eksponowanych powierzchniach należy stosować produkty elastyczne, które będą „pracować” razem z podłożem (Satin Finish, Universal) – nie będą się łuszczyć, pękać i powodować odsłonięcia surowego drewna. Szczególne znaczenie ma to w przypadku farb kryjących (Acrylic Enamel), które najczęściej nie penetrują drewna a jedynie tworzą powłokę ochronną.

Jeden produkt na wszystko!

Najefektywniejszą metodą ochrony drewna jest stosowanie systemu. Takie rozwiązania wykorzystuje się np. zabezpieczając drewnianą stolarkę otworową. Producenci okien używają 3 lub 4 produktów w technologii wielopowłokowej. Każdy z nich jest odpowiedzialny za konkretne zagrożenie. Technologia ta w polskich realiach nie cieszy się powodzeniem u konsumentów ze względu na jej kosztowność. Klienci szukają produktu jednego, najlepiej taniego.
Najlepszym sposobem ograniczenia kosztów przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej ochrony drewna jest poprzedzenie wyboru produktu pytaniem: na jakie szkodliwe czynniki dana powierzchnia będzie narażona?
W przypadku elewacji możemy wykluczyć zagrożenia mechaniczne. Potrzebujemy produktu, który zabezpieczy podłoże poprzez penetrację, a jednocześnie będzie elastyczny, nie będzie się łuszczył ani pękał i uczyni powierzchnię odporną na opady atmosferyczne (Wood Stain, Super Wood Stain, One Coat). Zabezpieczając meble ogrodowe musimy zwrócić uwagę na zagrożenie uszkodzeniami mechanicznymi, czyli wybrać produkt o wysokiej zawartości części stałych, tworzący silną powłokę (Satin Finish, Universal, Exterior Varnish).
Niekiedy jednak jeden produkt może okazać się niewystarczający, aby zapewnić powierzchni właściwą ochronę. Inwestując pieniądze w drewno należy wkalkulowywać wydatki na jego konserwację. W przeciwnym razie skutki niektórych zniszczeń mogą okazać się nieodwracalne.


Data publikacji: 2012-11-03
Źródło: Dyrup Polska Sp. z o.o.
Strony: 1



Partnerzy